Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdar, rád bych si nainstalil ArchLinux z disku (Ubuntu se mi opět vysekalo, takže jsem na XP- dualboot). Na Archlinux jsem totiž vyplácal 3 prázdná cd- vypalovačka měla asi svůj den... Jde nějak říci, že na partišně č. 2 má otevřít iso soubor a instalit? Našel jsem tohle
http://www.root.cz/clanky/instalace-linuxu-z-iso-obrazu-na-disku/ale je to pro upgrade systému...
A co z usb flashky?
Zajímavý, díky za tip. A netušíte prosím nějaký evivalent programu dd (resp. raw-write jak tam píší) na Windows XP?
Potřebuji poradit s instalací-
"2 Prepare Hard Drive" - zde zvolit kam chcete instalovat ArchLinux. Zde máte 4 volby- použít celý disk, volba partišen, zvolit přípojní bod souborového systému, návrat do menu.
Mám v PC disk 120 GiB a rozdělený na 2 partišny: 101 GiB na NTFS a zbytek ext3 (500 MB je tam swap ještě).Tam zvolím druhou možnost "Partitions Hard Drives" a tam vidím:
Avaible Disks:
/dev/sda: 1144473 MiB (111 GiB)
/dev/sdb: 0 MiB (0 GiB)
Když si vypíšu (ls) /dev je tam:
..., sda, sda1, sda2, sda3, sda5, sdb, ...
Co dál? Nechápu proč se mi 101 GiB prostor tváří jako 111 a jak mám zadat instalaci na 20 GiB partišnu? V jakém případě je tady u mě pojmenovaná? DÍKY
už jsem si to zjistil přes cfdisk
Tiskni
Sdílej: