Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Zdravím komunitu,
opět bych potřeboval od vás poradit něco linux-specific :)
Mám soubor otázek s možnými odpovědi (každá představuje 1 odstavec), ale před tiskem bych je chtěl (náhodně) spřeházet (ztížení opisování). Máte někdo nějaký nápad? Pracuji standardně s balíkem Ooo, ale není to limitace (ty jsou pro mě komerční software).
Pak ale ten soubor budu přenášet do prostředí Windows..., ale vlastně můžu dotáhnou k školní tiskárně svůj laptop...
Děkuji, Oleg
P.S. Nehrbte se ;),
sort -R otazky.txt
Díky za radu, ale nefachá :(
To můžu jen tak v konsoli?
Uložil jsem ten soubor v Oo Writeru do typu otazky .txt do domovského adresaře. Z něj v konsoli zkouším ten příkaz a:
kralix@inspike:~$ sort -R otazky.txt
sort: převod řetězce selhal: No such file or directory
sort: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
sort: Nepřevedený řetězec byl „“.
V mym domovským adresáři je, v gedit se normálně spustí.
Btw. Ty odstavce jsou oddělené od sebe jen prázdným řádkem. Nemusí ten vlastní soubor mít nějaký vlastní syntaxový zápis aby to fungovalo?
Díky a můžete na mě mluvit trochu polopaticky, jsem začátečník, co si bez klikátek neví často rady. Díky
Zdravim, Oleg
P.S. Nehrbete se ;)
strfile
, ktorý ja mám v balíku bsd-games
.
Medzi jednotlivé odstavce daj riadok obsahujúci len znak %. Potom urob:
strfile otazky.txt
a následne dostaneš náhodne vybraný odstavec spustením
fortune otazky.txt
Woops,
po doplnění % v souboru první příkaz vytvořil jakýsi otazky.txt.dat (MIME type - application/octet-stream), který nedokáži otevřít. Ten druhý s původní souborem opravdu v konsoli vypíše jeden náhodný odstavec.
S tím už se dá něco vymyslet... Zopakovat do vyčerpání odstavců a výsledek poslat rourou do tiskárny, nebo do finálního souboru k tisknutí. Nechtěl bych už moc? Poradíte mi tu syntaxi (nebo se tomu už říká skript?)
Díky moc. Takhle se linux opravdu zdá užitečnější než klikací Windows...
Oleg
P.S. Nechci být s těmi zády už trapný, ale myslete si na ně...
po doplnění % v souboru první příkaz vytvořil jakýsi otazky.txt.dat (MIME type - application/octet-stream), který nedokáži otevřít.Je to dátový súbor obsahujúci informácie o tom, kde sa jednotlivé odseky nachádzajú. Používa ho
fortune
.
Zopakovat do vyčerpání odstavců a výsledek poslat rourou do tiskárny, nebo do finálního souboru k tisknutí.Nie je žiadna garancia, že to čo vypíše fortune sa nebude opakovať. Ak skutočne potrebuješ súbor len s prehádzanými odstavcami tak sort -R bude asi to správnejšie riešenie (ak máš taký sort, ktorý ten option pozná), ale musíš dať pozor na to, aby jednotlivé odstavce boli oddelené koncom riadku (teda zalamovanie riadkov nerobíš ručne, ale ho necháš robiť editor). Ak robíš test a bude sa k nemu pristupovať elektronicky, tak sa pozri na projekt
keduca
v KDE 3.x.
> vystup.txt
". Pripadne skus prikaz:
cat otazky.txtA ak zbehne, tak by mal aj sort. To set LC... sa robi (ak by si to nahodou potreboval):
set LC_ALL=C sort -R otazky.txt > nahodne.txt
Doplnim ukazku:
fox:~# cat test
a) foo
b) bar
c) foo
d) bar
fox:~# sort -R test
a) foo
d) bar
b) bar
c) foo
NN
Spokojený, díky! Sort -R otazky.txt > nahodne.txt funguje. Dořeším to zalamování a hotovo.
Buďte zdrávi, Oleg
LC_ALL=C sort -R otazky.txt > nahodne.txt
Tiskni
Sdílej: