Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Zdravím komunitu,
opět bych potřeboval od vás poradit něco linux-specific :)
Mám soubor otázek s možnými odpovědi (každá představuje 1 odstavec), ale před tiskem bych je chtěl (náhodně) spřeházet (ztížení opisování). Máte někdo nějaký nápad? Pracuji standardně s balíkem Ooo, ale není to limitace (ty jsou pro mě komerční software).
Pak ale ten soubor budu přenášet do prostředí Windows..., ale vlastně můžu dotáhnou k školní tiskárně svůj laptop...
Děkuji, Oleg
P.S. Nehrbte se ;),
sort -R otazky.txt
Díky za radu, ale nefachá :(
To můžu jen tak v konsoli?
Uložil jsem ten soubor v Oo Writeru do typu otazky .txt do domovského adresaře. Z něj v konsoli zkouším ten příkaz a:
kralix@inspike:~$ sort -R otazky.txt
sort: převod řetězce selhal: No such file or directory
sort: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
sort: Nepřevedený řetězec byl „“.
V mym domovským adresáři je, v gedit se normálně spustí.
Btw. Ty odstavce jsou oddělené od sebe jen prázdným řádkem. Nemusí ten vlastní soubor mít nějaký vlastní syntaxový zápis aby to fungovalo?
Díky a můžete na mě mluvit trochu polopaticky, jsem začátečník, co si bez klikátek neví často rady. Díky
Zdravim, Oleg
P.S. Nehrbete se ;)
strfile
, ktorý ja mám v balíku bsd-games
.
Medzi jednotlivé odstavce daj riadok obsahujúci len znak %. Potom urob:
strfile otazky.txt
a následne dostaneš náhodne vybraný odstavec spustením
fortune otazky.txt
Woops,
po doplnění % v souboru první příkaz vytvořil jakýsi otazky.txt.dat (MIME type - application/octet-stream), který nedokáži otevřít. Ten druhý s původní souborem opravdu v konsoli vypíše jeden náhodný odstavec.
S tím už se dá něco vymyslet... Zopakovat do vyčerpání odstavců a výsledek poslat rourou do tiskárny, nebo do finálního souboru k tisknutí. Nechtěl bych už moc? Poradíte mi tu syntaxi (nebo se tomu už říká skript?)
Díky moc. Takhle se linux opravdu zdá užitečnější než klikací Windows...
Oleg
P.S. Nechci být s těmi zády už trapný, ale myslete si na ně...
po doplnění % v souboru první příkaz vytvořil jakýsi otazky.txt.dat (MIME type - application/octet-stream), který nedokáži otevřít.Je to dátový súbor obsahujúci informácie o tom, kde sa jednotlivé odseky nachádzajú. Používa ho
fortune
.
Zopakovat do vyčerpání odstavců a výsledek poslat rourou do tiskárny, nebo do finálního souboru k tisknutí.Nie je žiadna garancia, že to čo vypíše fortune sa nebude opakovať. Ak skutočne potrebuješ súbor len s prehádzanými odstavcami tak sort -R bude asi to správnejšie riešenie (ak máš taký sort, ktorý ten option pozná), ale musíš dať pozor na to, aby jednotlivé odstavce boli oddelené koncom riadku (teda zalamovanie riadkov nerobíš ručne, ale ho necháš robiť editor). Ak robíš test a bude sa k nemu pristupovať elektronicky, tak sa pozri na projekt
keduca
v KDE 3.x.
> vystup.txt
". Pripadne skus prikaz:
cat otazky.txtA ak zbehne, tak by mal aj sort. To set LC... sa robi (ak by si to nahodou potreboval):
set LC_ALL=C sort -R otazky.txt > nahodne.txt
Doplnim ukazku:
fox:~# cat test
a) foo
b) bar
c) foo
d) bar
fox:~# sort -R test
a) foo
d) bar
b) bar
c) foo
NN
Spokojený, díky! Sort -R otazky.txt > nahodne.txt funguje. Dořeším to zalamování a hotovo.
Buďte zdrávi, Oleg
LC_ALL=C sort -R otazky.txt > nahodne.txt
Tiskni
Sdílej: