Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Zdravím komunitu,
opět bych potřeboval od vás poradit něco linux-specific :)
Mám soubor otázek s možnými odpovědi (každá představuje 1 odstavec), ale před tiskem bych je chtěl (náhodně) spřeházet (ztížení opisování). Máte někdo nějaký nápad? Pracuji standardně s balíkem Ooo, ale není to limitace (ty jsou pro mě komerční software).
Pak ale ten soubor budu přenášet do prostředí Windows..., ale vlastně můžu dotáhnou k školní tiskárně svůj laptop...
Děkuji, Oleg
P.S. Nehrbte se ;),
sort -R otazky.txt
Díky za radu, ale nefachá :(
To můžu jen tak v konsoli?
Uložil jsem ten soubor v Oo Writeru do typu otazky .txt do domovského adresaře. Z něj v konsoli zkouším ten příkaz a:
kralix@inspike:~$ sort -R otazky.txt
sort: převod řetězce selhal: No such file or directory
sort: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
sort: Nepřevedený řetězec byl „“.
V mym domovským adresáři je, v gedit se normálně spustí.
Btw. Ty odstavce jsou oddělené od sebe jen prázdným řádkem. Nemusí ten vlastní soubor mít nějaký vlastní syntaxový zápis aby to fungovalo?
Díky a můžete na mě mluvit trochu polopaticky, jsem začátečník, co si bez klikátek neví často rady. Díky
Zdravim, Oleg
P.S. Nehrbete se ;)
strfile
, ktorý ja mám v balíku bsd-games
.
Medzi jednotlivé odstavce daj riadok obsahujúci len znak %. Potom urob:
strfile otazky.txt
a následne dostaneš náhodne vybraný odstavec spustením
fortune otazky.txt
Woops,
po doplnění % v souboru první příkaz vytvořil jakýsi otazky.txt.dat (MIME type - application/octet-stream), který nedokáži otevřít. Ten druhý s původní souborem opravdu v konsoli vypíše jeden náhodný odstavec.
S tím už se dá něco vymyslet... Zopakovat do vyčerpání odstavců a výsledek poslat rourou do tiskárny, nebo do finálního souboru k tisknutí. Nechtěl bych už moc? Poradíte mi tu syntaxi (nebo se tomu už říká skript?)
Díky moc. Takhle se linux opravdu zdá užitečnější než klikací Windows...
Oleg
P.S. Nechci být s těmi zády už trapný, ale myslete si na ně...
po doplnění % v souboru první příkaz vytvořil jakýsi otazky.txt.dat (MIME type - application/octet-stream), který nedokáži otevřít.Je to dátový súbor obsahujúci informácie o tom, kde sa jednotlivé odseky nachádzajú. Používa ho
fortune
.
Zopakovat do vyčerpání odstavců a výsledek poslat rourou do tiskárny, nebo do finálního souboru k tisknutí.Nie je žiadna garancia, že to čo vypíše fortune sa nebude opakovať. Ak skutočne potrebuješ súbor len s prehádzanými odstavcami tak sort -R bude asi to správnejšie riešenie (ak máš taký sort, ktorý ten option pozná), ale musíš dať pozor na to, aby jednotlivé odstavce boli oddelené koncom riadku (teda zalamovanie riadkov nerobíš ručne, ale ho necháš robiť editor). Ak robíš test a bude sa k nemu pristupovať elektronicky, tak sa pozri na projekt
keduca
v KDE 3.x.
> vystup.txt
". Pripadne skus prikaz:
cat otazky.txtA ak zbehne, tak by mal aj sort. To set LC... sa robi (ak by si to nahodou potreboval):
set LC_ALL=C sort -R otazky.txt > nahodne.txt
Doplnim ukazku:
fox:~# cat test
a) foo
b) bar
c) foo
d) bar
fox:~# sort -R test
a) foo
d) bar
b) bar
c) foo
NN
Spokojený, díky! Sort -R otazky.txt > nahodne.txt funguje. Dořeším to zalamování a hotovo.
Buďte zdrávi, Oleg
LC_ALL=C sort -R otazky.txt > nahodne.txt
Tiskni
Sdílej: