Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Zdravím, dal jsem druhou šanci GNU/Linuxu, nainstaloval jsem si Ubuntu 9.04. Po mnoha hodinách hledání se mi podařilo nastavit obnovovací frekvenci monitoru, výchozí zvukovku, duplikaci dvou kanálů sterea na 5.1 a trvalé připojení NTFS oddílů. Bohužel mi zbyl jeden problém, se kterým mi neporadil ani google. Našel jsem, že nové Ubuntu má problémy s grafikami Intel, příznaky: zamrznutí panelů a oken, hudba hraje dál, kurzor myši také reaguje (zpomaleně, ale reaguje). Na stisky kláves systém nereaguje. Údajně má fungovat i SSH, to jsem nezkoušel. Popsané problémy potkaly mě, jenže já mám Radeon 9600 a přidání řádku Option "AccelMethod" "EXA" do xorg.conf, které by možná zabralo na grafiku od Intelu, můj problém nevyřešilo. Ve většině případů mi systém zamrzne při prohlížení webu Firefoxem, hlavně na složitějších stránkách s flashem a javascripty. Jednou při nastavování hlasitosti. Pokud existuje nějaký log, podle kterého by se dala najít příčina, pošlu ho sem. Ke grafické kartě jsem žádný ovladač dodatečně neinstaloval. Pak by mě ještě zajímala jedna věc, která mi tolik nevadí, ale nezdá se mi úplně ok. Když nastavím hlasitost přes cca 70 %, dochází ke zkreslení zvuku, k ořezu hlasitých tónů. S Pulse se mi ani nedařilo směřovat zvuk na správnou zvukovku (na Audigy SE, druhá je integrovaná) a našel jsem, že není tak dobře kompatibilní se zvukovými kartami jako ALSA, tak jsem PulseAudio odebral. Je zkreslení při vyšší hlasitosti normální?
Bohužel v návodu stojí: Na Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope lze používat nesvobodný ovladač pouze s kartami řady HD, neboť jiné karty ovladač 9-4 (a novější) nepodporuje !!! Nelze též použít ovladač předcházející, neboť verze 9-3 a starší není kompatibilní s xserverem v Jaunty.
Section "Device" Identifier "Radeon 9600" Driver "ati" BusID "PCI:1:0:0" Option "XAANoOffscreenPixmaps" EndSectionPopř. ještě doplnit :
Section "Device" Identifier "Radeon 9600" Driver "radeon" #možná "ati", teď si nejsem jist BusID "PCI:1:0:0" Option "XAANoOffscreenPixmaps" Option "BusType" "PCI" Option "AGPMode" "1" Option "DRI" Option "RenderAccel" "on" Option "AccelMethod" "EXA" EndSectionPotřeba si pohrát s nastavením, vyzkoušej vypínat, zapínat. Jinak v logu po pádu nic není? :
/var/log/dmesg /var/log/debug /var/log/kern.log /var/log/Xorg.0.logZdar Max
Tiskni
Sdílej: