Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
Ahoj, mam nasledujici "problem". Pri mountovani sitoveho disku, se sice namountuje ale nedokazu prochazet adresarema. Pri namapovani ve windows nemam s prochazenim zadny problem.
sudo mount -t cifs //10.0.0.2/data /mnt/data/ -o username=user,workgroup=test,password=pass
Nastaveni samby na druhem serveru dovoluje uzivateli cteni i zapis na nasledujici sitovy disk. Pri pokusu o zapsani na disk, se sice soubor zapise, ale nasledne ho nelze smazat. Napadlo me, zda-li tento problem nemuze souviset stim, ze na ubuntu jsem prihlaseny jako jiny uzivatel, nez ktery mountuje disk. (napr. user2 a mount je jako user)
Nastaveni samby na serveru 10.0.0.2
[install]
read list = @test
write list = user
path = /mnt/data
comment = data
create mask = 0660
valid users = @test
writeable = yes
directory mask = 0770
Je to priklad jednoho adresare, jiny adresar ma napriklad povoleny zapis a cteni pro vsechny uzivatele.
Predem dekuji za jakoukoliv radu, ktera by mi pomohla vyresit tento "problem".
Co se prehalsit za 'user', nic?
NN
Tiskni
Sdílej: