Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Zdravím,
opět na mne dolehla tíha neprozkoumané oblasti, což je rozdělení přípojky do internetu mezi jednotlivé uživatele. Bude se jednat o 100Mbit přípojku o kterou se bude dělit nejméně 100, nejvíce však 200 uživatelů (zatím to ještě není jasné). Z toho plyne, že každý bude mít svoji gatantovanou rychlost 1 respektive 0,5 Mbit. PC který bude toto obstarávat bude v řádu PIII. Vyvstává tedy otázka jaký shaper je nejvhodnější z hlediska nároků na HW, plynulosti datového toku (aby nedocházelo k velkým latencím) a v neposlední řadě abych si s tím já, začátečník v této oblasti dovedl poradit a nezískal nějaké ty šedivé vlasy navíc.
Ve vlnách internetu jsem narazil na dva hlavní shapery, HTB a CBQ. Nemám zatím vztah ani k jednomu z nich a rád se nechám inspirovat který z nich použít. Pokud znáte někdo ještě jiný způsob, jak rozdělit linku, podělte se.
Tom
Požadavek je aby bylo možné shapovat upload i download. Nejspíš kvůli vzdálenému přihlášení priorizování SSH. Někde jsem četl, že toto někomu zvládá PII 450 MHz při podobném počtu lidí. PIII je to nejlepší, co tam může být. Nejsou drobné na pořízení něčeho lepšího, i když je to relativně za pár korun.
A 100 Mbit zaplatit dokážete?
On bude mat 100Mbps port heh
Peníze za linku jdou úplně mimo mě, mám pouze k dispozici železo, se kterým bych chtěl popsaný problém co nejlépe pořešit
Nikdo neví, nikdo neporadí?
V případě zájmu mě můžeš kontaktovat na jabberu martin-hubacek@jabbin.cz nebo icq 262734226 poradím ..
Takove prispevky mam nejradsi. Proc to nemuzete resit tady? Ostatni by to taky mohlo zajimat...
Doufam, ze aspon reseni se tu objevi :-/
Tiskni
Sdílej: