OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobry den, na svem serveru si chci rozjet jednoduchy SMTP server. Vybral jsem si postfix, ktery jsem nainstaloval. Server ma pevnou IP adresu a domenove jmeno neco.upol.cz (misto "neco" je samozrejme neco jineho).
Zacal jsem tedy konfigurovat postfix. V souboru main.cf jsem upravil jen tyto dva radky:
myhostname = neco.upol.cz mydomain = upol.cz
A v souboru master.cf jsem nahradil radek
smtp inet n - n - - smtpd
Za tento
5555 inet n - n - - smtpd
Jelikoz port 25 je blokovany.
Myslel jsem ze toto staci a pripojil jsem se na dany port:
$ telnet neco.upol.cz 5555 Trying 168.195.137.96... Connected to neco.upol.cz. Escape character is '^]'. 220 neco.upol.cz ESMTP Postfix HELO aaa 250 neco.upol.cz MAIL FROM: admin@nasa.gov 250 2.1.0 Ok RCPT TO: mujmail@email.cz 554 5.7.1 <mujmail@email.cz>: Relay access denied
Evidentne je nutne jeste neco nakonfigurovat, muzete mi prosim poradit? V Linuxu jsem zacatecnik, dekuji.
Prosim nepiste at pouziji SMTP sveho provideru - delam to, hlavne, abych si vyzkousel konfiguraci a zkusil jestli to funguje.
Viz co pisou na tom odkaze:
"Server "Postfix
" sa konfiguruje veľmi ľahko a v svižnom tempe. Pokiaľ nepotrebujete nejaké špecialitky, v zásade stačí zmeniť niekoľko parametrov a "Postfix
" je pripravený."
Ja bych prave jen potreboval vedet jen tech par parametru, nikde jsem takovy lite navod nenasel, vsude jen masivni navod na kompletni konfiguraci, ve kterem se ponekud ztracim.
myorigin = tmetal.com mydestination = $myhostname localhost.$mydomain tmetal.dyndns.org myhostname = host.local.domain mydomain = local.domain mynetworks = 192.168.1.0/24, 127.0.0.0/8 #tady si dej site ze kterych chces odesilat receive_override_options = no_header_body_checks remote_header_rewrite_domain = domain.invalid smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, reject_unauth_destination #tohle ti povoli odesilani pouze z tech vyse definovanych sitiTy dva okomentovane radky by ti meli pomoct.
Nejak nechapu co jsou ty site, ze kterych chceme odesilat. Server je pripojeny primo k internetu, neni v zadne LAN a ma verejnou IP dejme tomu 88.88.88.88 - tu tam tedy mam dat takto?:
mynetworks = 88.88.88.88
Mynetworks (vetsinou) rika, ze kterych siti mas povoleno odesilani pres server ven. Pokud chces odesilat postu POUZE ze serveru, pak je to ponekud netypicka konfigurace a tenhle parametr muzes nastavit treba jen na 127.0.0.1
Pridal jsem tam teda jeste radky
smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, reject_unauth_destination mynetworks = 127.0.0.0/8
Ale stale stejny vysledek, chyba: Relay access denied
postfix reloadA konektis se na 127.0.0.1:25 nebo stale na 88.88.88.88:25 ? Zkontroluj si take, zda postfix posloucha i na 127.0.0.1:
postconf | grep inet_interfaces netstat -tpana pripojuj se tam. Nebo si pridej do mynetworks i 88.88.88.88. Vseobecne je lepsi pouzivat ke kontrole i zmenam nastaveni prikaz postconf:
postconf -e 'mynetworks = 127.0.0.0/8, 88.88.88.88/32' postconf -e 'inet_interfaces = all' postfix reloadNapriklad
postconf -nvypise vsechny parametry nastavene jinak nez defaultne - ale pozor na jednu vec: nejen ty ale i tvurce distribuce taky prednastavuje nektere parametry podle sveho. Proto tam uvidis vic nedefaultne nastavenych parametru nez jen svoje, nicmene je to vzdy mnohem prehlednejsi, nez se stourat editorem v textaku.
Pokousis se na svj server posilat maily s adresou v domene email.cz. Co tim sledujes?
Ty maily neposilam na svuj server. Na mym serveru chci rozbehnout SMTP server pres ktery budu odeslat maily - v prikladu na moji soukromou schranku na neco@email.cz - je na to snad neco spatne?
Ano, je. Tim priladem co popisujes se pokousis poslat mail nikoliv ze sveho serveru, ale na svuj server.
Tak to ted nejak nechapu. SMPT se tyka odchozi posta, tedy odesilani - to je to co delam, chci odeslat mail. A chci ho odeslat nekam, kde si mohu zkontrolovat jestli prisel - tedy do svoji schranky, opravdu na tom nevidim nic spatneho.
Ano, smtp se pouziva k odesilani posty. Jenze ty se tu postu snazis odeslat k sobe. Kdybys ji chtel poslat na email.cz, musel by sis nejdriv zjistit z DNS, jake servery prijimaji postu pro domenu email.cz, a potom se na ne timhle zpusobem pripojit. Ty sis nastavil svuj server tak, ze PRIJIMA postu na portu 5555.
telnet neco.upol.cz 5555 To je pripojeni na jeho stroj. MAIL FROM: admin@nasa.gov
To je nejaka nesmyslna adresa odesilatele.
RCPT TO: mujmail@email.cz 554 5.7.1 <mujmail@email.cz>: Relay access denied
To je odpoved jeho serveru, ktery logicky rika, ze tuhle domenu nevede.
Cele je to blbost a ja chci, aby mi sdelil, ceho chce vlastne dosahnout. Tvrdi, ze chce maily pouze odesilat, a to pouze z onoho serveru, takze ocekavam, ze bud a) nevi co chce nebo b) nevi co dela.
Rekl bych, ze k cili nejlepe povede, pokud nam sdelis, ceho chces dosahnout. Pokud mozno presne.
Chci, abych si do postovniho klienta do nastaveni SMTP serveru dal misto smtp.seznam.cz:25 muj server neco.upol.cz:5555 a odesilani posty fungovalo - zda se mi to jako jednoduchy pozadavek, proste vlastni SMTP server, nevedel jsem ze jsou s tim takove komplikace.
Ano, ano! Tim to bylo, ja porad myslel ze mynetworks se tyka jen serveru a ony to jsou vlastne IP klientu, kteri mohou pouzivat tuto sluzbu serveru. Ja tam mel localhost, ale pripojoval jsem se vzdalene, proto to neslo, logicke... Ted uz vse funguje jak ma! Dekuji vsem (i pupuovi, ktery v tom asi jeste vetsi zmatek, nez jsem mel puvodne ja sam:))
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/268197#8
Tady jsem to myslim rekl dostatecne jasne. Pokud se nekdo pokousi nakonfiguropvat smtp server a netusi, jak vlastne smtp funguje, je to tezke. Pokud jeste navic nerekne, co vlastne chce zprovoznit, a hazi mi sem pouze utrzky konfigurace, je to tezke dvojnasob. Uznavam, nejsem zrovna pedagog, ale mel jsem (a doted mam) za to, ze vyse uvedena odpoved byla dostatecne jasna.
Tiskni
Sdílej: