OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj všichni, vysnil jsem si server s Linuxem (CentOS 5) na kterém budu mít nainstalované vše co na serveru potřebuji (Samba,Apache,DNS, DHCP...) a navíc ve VMware server 1 budu mít WinXP do kterých se budu z nComputing terminálů Xtenda připojovat. Narazil jsem přitom na problém že potřebuji aby ty WinXP pracovaly se speciální síťovou kartou od Xtenda která slouží pro připojení tří terminálů. Ty WinXP tu kartu nevidí a odmítají cokoli instalovat. Napadá Vás někoho jak do vmware serveru 1 vnutit tu kartu aby jí mohly WinXP používat? Podobný problém bych ještě potřeboval vyřešit se zvukovým adaptérem včetně mikrofonu a s USB porty. Ty jsem ve vmware povolil ale na flešku to jaksi nereaguje. Napadá Vás někoho nějaké řešení? Díky moc předem za odpověď.
U síťové karty nepracuje guest systém přímo s hardwarem, místo toho pracuje s virtuálními síťovými kartami. Potřebujete, aby s tou kartou uměl pracovat host systém (Linux) a pak jen přidáte příslušné rozhraní v nastavení hardware pro guest systém (jako bridged).
Co se USB zařízení týká, tam je potřeba je poté, co je fyzicky připojíte a VMware je zaregistruje, je připojit pro virtuální stroj (Virtual Machine / Removable Devices / xyz / Connect).
Moc děkuji za odpověď, ta fleška už mi začala fungovat, ovšem hlásí to že může pracovat rychleji, že kontroler není USB 2. Trochu mě překlapilo že nejde nastavit automatické připojování, nebo nevím kde...
S tou kartou xtenda si zkusím nějak poradit, díky za návod.
Nebo použít vSphere 4 ESX a dedikovat tu sitovku skrze VMDirectPath, ale asi nehodlate takovy prodkut licencovat.
Děkuji za odpověď, nevím co je vSphere 4 ESX ale jestli je to nějaká verze vmware která se instaluje přímo na počítač, tak to bych asi použít nemohl. Potřebuji tam jak jsem psal i ten linux.
Myslím si, že ta Xtenda není síťovka, jen používá cat5 kabel a konektory. Stačí se podívat na jejich web, kde je na obrázku max. délka kabelu 10 metrů. Pokud bys zajistil pro vmware přímý přístup na PCI, pak by to asi šlo rozchodit. Možná viz http://communities.vmware.com/thread/192600
Díky za odpověď, skutečně to není klasická síťovka, dají se do toho zapojit třemi kabely tři xtenda terminály které jsou přes ty kabely i napájené (proto ta krátká délka). Díky za typ s přímým přístupem na PCI, zkusím to pohledat...
Tiskni
Sdílej: