Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Prosim pomôžte s sprovozenim Apache+Php pod OpenSolarisom.
Nainštaloval som apache pomocou
pfexec pkg install SUNWapch2
v etc je /etc/apache2
ako sfunkcnit aby mi bezal http sluzba. a kde si mozem odkladat php stranky? dakujem
Nevim jak na opensolarisu, ale na solarisu je zprovozneni apache (SAMP - solaris, apache, mysql, php) jednoduche. Na www.sunfreeware.com si stahnes prislusne balicky a nainstalujes pomoci pkgadd -d <balicek> postupuj postupne podle jednotlivych zavislosti. Po nainstalovani apache a php je vse standardne v /usr/local/ tj. /usr/local/apache2/ Tam najdes i konfiguracni soubory k apachi. Solaris 10 ma uz napr. pri plne instalaci "distribucni" apache!! Ten je v jinem umisteni.
Pro zprovozneni php po jeho instalaci pridas do /usr/local/apache2/conf/httpd.conf nasledujici radky:
LoadModule php5_module modules/libphp5.so
AddType application/x-httpd-php .php
A otoc apache.
/usr/local/apache2/bin/apachectl restart
Proste postupuj podle toho co se pise v navodu pod balickem.
Pak muzes zvolit i jinou cestu napr pres www.blastwave.org Tech cest je nekolik. Nevim
jak moc se lisi OpenSolaris od Solarisu, ale asi zase tak rozdilne by
to byt nemelo a predpokladam, ze asi kompatibilita v balickach ze sunfreeware by byt mohla, nevim.
Vyse uvedeny soubor httpd.conf obsahuje konfiguraci k apachi. Tam najdes i direktivu: DocumentRoot "/nejakou/cestu"
Tam apache hleda tve stranky. Vetsinou je nastavena na /usr/local/apache2/htdocs
V tvem pripade, jak jsi postupoval tak zrejme budes mit vse umistene v /etc/apache2
Takze zrejme tam budes mit i jednotlive adresare bin, htdocs, conf atd....
proto ty budes mit zrejme start/stop /etc/apache2/bin/apachectl start/stop/restart
Konfiguracni soubory v /etc/apache2/conf/
Tiskni
Sdílej: