Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravim, nainstaloval jsem si na PC Ubuntu a chtěl jsem si připojit foťák FujiFilm s8100fd, ale čekalo mě překvapení. Fotoaparát podporuje pouze PTP a nelze připojit viz chyba v příloze. Prosím poraďte mi, co mám udělat, jsem začátečník s linuxem a otřebuju nějaké fotky na zítra hodit na flashku. Díky Kamil
nevíte někdo prosím, dost to spěchá...
Zkus nainstalovat gphoto + prislusne utility. Ja vycitam pomoci gtkam.
asi blbá otázka, ale jak to nainstaluju? stáhnl jsem všechno rozbalil a spouštěl config přes terminál... to stačí nebo to dělám špatně?
V linuxu se obvykle dává přednost instalaci z repozitáře dané distribuce.
V Ubuntu menu buď Aplikace / Přidat/Odstranit... nebo Systém / Správa / Správce balíků Synaptic
tam jsem ale gphoto nenašel...
jinak ještě bych doplnil, že pc foťák najde, ale nelze ho otevřít...
sudo apt-get install gtkam
<< tohle by melo nainstalovat vsechno potrebne
po zapojeni fotaku jak na tebe vyskoci okno co ma system delat pak vyber gtkam a melo by to byt OK
je to stale sa opakujuci bug vo f-spot, najjednoduchsie podla mna je ako uz napisal kolega hore - nainstalovat digikam (nachadza sa v synapticu, alebo do terminalu sudo apt-get install digikam ), sice to stiahne trochu viac MB ale malo by to v pohode ist.
tak už to funguje díky, ale stejně se ne vždy připojí.... vyřešil to tedy digikam
Tiskni
Sdílej: