Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
zdravim vas, mam tu film zbaleny do formatu ako je vo windowse total commander, a to *.00x (x=poradie balika)...a neviem v com sa to da rozbalovat...uvitam, kazdu radu
dik;)
cat *.00* >vysledok
no neviem ako toto riesi moj problem...pretoze ked dam cat tak mi to hazde velmi rychlo hocijake znaky v konzole a potom prestane a nic
cat *.00* > soubor
cat vypíše všechny soubory co mají za tečkou dvě nuly a něco dál na výstup a ten je pomocí ">" přesměrován do jednoho souboru jménem soubor.
lépe by to možná bylo takto.
cat film.00? > film
a nebo
cat film.0?? > film
pokud to má více než 10 částí.
Pak je třeba nějak zjistit co je to za soubor, buď to pozná příkaz file
file film
a nebo nějak zkusmo.
Dejme tomu mějme části c.001
, c.002
a c.003
. Potom je spojíme do jednoho souboru slouceny_soubor.pripona
takto:
cat c.00[1-3] > slouceny_soubor.pripona
Doufám, že tenhle příklad stačí.
Tohle platí obecně. Jestli je to film, tak můžete slouceny_soubor.pripona
nazvat třeba film001.avi
. Byl to jen příklad.
Tiskni
Sdílej: