Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Dobry den. Mam v pocitaci 3 moduly 512 MB SDRAM PC133. Dva z techto modulu maji chybu. Jedna chyba v kazdem z nich. Zjisteno Memtestem86+ . Je mozne tyto moduly i nadale pouzivat nebo se mam poohlednout po jinych? Distro Ubuntu 9.04.
Tyto chyby se mohou projevovat i pri behu systemu jako pady aplikaci az po uplne zatuhnuti systemu. Pokud Vas to zatim nejak neobtezuje tak to pouzivejte dal a jestli se zacnou objevovat pady tak je to na vymenu modulu.
Chyba v bunce muze byt az nekde na "vysoke adrese" kterou system vyuzije treba doslovne nekolikrat do roka.
Zjistete si z memtestu na jake adrese chyby jsou, tu si poznamenejte a zopakujte test jeste jednou po uplnem vypnuti pc.
I memtest se muze mylit.
Chyba v bunce muze byt az nekde na "vysoke adrese" kterou system vyuzije treba doslovne nekolikrat do roka.
Neda mi to :)
IMHO, to, ze je chybna bunka na "vysokej adrese" este neznamena, ze ju Linux pouzije iba pri velkej zatazi, ked ziadna volna pamat na "nizsich adresach" nie je dostupna. (treba brat do uvahy, ze takmer vsetka volna pamat sa pouziva ako diskova cache)
To je fakt nicmene 1.5 GB RAM tak na desktopu bude bezne vyuzita maximalne tretina a 1 GB cache bude vyuzivana tak ze 100-300 MB. Zvlastni kapitola je ramdisk to uz bych bral, ale to je spis specialita. Proste dokud RAM dobre slouzi tak nechat. Ovsem cekat se nevyplaci pac za nejakou dobu sehnat takoveto moduly muze byt problem.
vadnou pamet nepouzivejte (pokud vadne oblasti necim nevyjmete z pouzivani), protoze to muze mit neocekavane nasledky - muze to mit neblahy vliv jak na konzistenci dat, tak na beh programu | os (v extremnim pripade mozna poskodite fs nebo pocitac bude "padat° ev. Vas potka oboji naraz...)
Tak jsem je na Vase rady vyndal. Spatne vypalene CD, nekorektni obsah DVD ktere bylo delano pomoci DeVeDe, necitelna zaloha z 20. cervna a kdyz jsem si exportoval Evolution tak mi to backup soubor nevzalo zpet protoze system hlasil jeho necitelnost nebo neznamy format. Videl jsem chybu u sebe samotneho takze ted mam v nekterych vecech jasno. Dekuji. Jdu najit neco novejsiho s alespon DDR kdyz uz ne DDR2.
Vím, že Frank Gockel již docela dávno dělal něco podobného. Patch do kernelu, který si otestuje v trvale vyředí vadné bloky paměti.
http://lkml.indiana.edu/hypermail/linux/kernel/9807.1/0741.html
Vadnou paměť ovšem bez vychytávky nepoužívat! Znám paměti, která jsou 100% funkční a po hodině provozu se náhodně objevují vadné buňky. Tento typ závady už nejde podobnou vychytávkou obejít.
Poznamenávám, že nejsem původní tazatel a psal jsem to jako demonstraci jak se mohou chyby paměti projevovat. Zmiňovaná paměť zasvištěla do koše. Pokud si už paměť schovávám tak na ní dělám nesmazatelnou fixou černý křížek. Vřele doporučuji, jinak se mi vadný kousek zabordelí mezi dobré.
Tiskni
Sdílej: