Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Dobry den. Mam v pocitaci 3 moduly 512 MB SDRAM PC133. Dva z techto modulu maji chybu. Jedna chyba v kazdem z nich. Zjisteno Memtestem86+ . Je mozne tyto moduly i nadale pouzivat nebo se mam poohlednout po jinych? Distro Ubuntu 9.04.
Tyto chyby se mohou projevovat i pri behu systemu jako pady aplikaci az po uplne zatuhnuti systemu. Pokud Vas to zatim nejak neobtezuje tak to pouzivejte dal a jestli se zacnou objevovat pady tak je to na vymenu modulu.
Chyba v bunce muze byt az nekde na "vysoke adrese" kterou system vyuzije treba doslovne nekolikrat do roka.
Zjistete si z memtestu na jake adrese chyby jsou, tu si poznamenejte a zopakujte test jeste jednou po uplnem vypnuti pc.
I memtest se muze mylit.
Chyba v bunce muze byt az nekde na "vysoke adrese" kterou system vyuzije treba doslovne nekolikrat do roka.
Neda mi to :)
IMHO, to, ze je chybna bunka na "vysokej adrese" este neznamena, ze ju Linux pouzije iba pri velkej zatazi, ked ziadna volna pamat na "nizsich adresach" nie je dostupna. (treba brat do uvahy, ze takmer vsetka volna pamat sa pouziva ako diskova cache)
To je fakt nicmene 1.5 GB RAM tak na desktopu bude bezne vyuzita maximalne tretina a 1 GB cache bude vyuzivana tak ze 100-300 MB. Zvlastni kapitola je ramdisk to uz bych bral, ale to je spis specialita. Proste dokud RAM dobre slouzi tak nechat. Ovsem cekat se nevyplaci pac za nejakou dobu sehnat takoveto moduly muze byt problem.
vadnou pamet nepouzivejte (pokud vadne oblasti necim nevyjmete z pouzivani), protoze to muze mit neocekavane nasledky - muze to mit neblahy vliv jak na konzistenci dat, tak na beh programu | os (v extremnim pripade mozna poskodite fs nebo pocitac bude "padat° ev. Vas potka oboji naraz...)
Tak jsem je na Vase rady vyndal. Spatne vypalene CD, nekorektni obsah DVD ktere bylo delano pomoci DeVeDe, necitelna zaloha z 20. cervna a kdyz jsem si exportoval Evolution tak mi to backup soubor nevzalo zpet protoze system hlasil jeho necitelnost nebo neznamy format. Videl jsem chybu u sebe samotneho takze ted mam v nekterych vecech jasno. Dekuji. Jdu najit neco novejsiho s alespon DDR kdyz uz ne DDR2.
Vím, že Frank Gockel již docela dávno dělal něco podobného. Patch do kernelu, který si otestuje v trvale vyředí vadné bloky paměti.
http://lkml.indiana.edu/hypermail/linux/kernel/9807.1/0741.html
Vadnou paměť ovšem bez vychytávky nepoužívat! Znám paměti, která jsou 100% funkční a po hodině provozu se náhodně objevují vadné buňky. Tento typ závady už nejde podobnou vychytávkou obejít.
Poznamenávám, že nejsem původní tazatel a psal jsem to jako demonstraci jak se mohou chyby paměti projevovat. Zmiňovaná paměť zasvištěla do koše. Pokud si už paměť schovávám tak na ní dělám nesmazatelnou fixou černý křížek. Vřele doporučuji, jinak se mi vadný kousek zabordelí mezi dobré.
Tiskni
Sdílej: