Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Prosim Vas vedel by mi niekto pradit nastavit proftpd, snazim sa, ale vobec mi to nejde.
Teda FTP server bezi dobre, ale chcem to nastavit trocha inak ako je default, ale nedari sa. Pozeral som rozne navody, ale neviem z nich vijst, na homepage z dokumentacie tiez niesom najmudrejsi. Na linuxovych forach sa nikto neozyva (akokeby tento FTP nikto nepouzival)
Bol by som velmi rad, keby niekto pomohol
Tato poradna je stavena na jednoduchem principu "OTAZKA -> ODPOVED".
System typu "-> ODPOVED" tu neni zazity
Ja som tu napisal uz pred 2 tyzdnamy vid http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/267852 (vtedy som nasiel navod kde sa klienti ukladali do mysql, ale potom som od toho upustil, myslim, ze jednoduchsie to bude asi len konfigurovat v proftpd.conf).
Takze napr. prvi moj pokus konfigurovat proftpd.conf dopadol takto:
DefaultRoot ~
som zmenil na
DefaultRoot /var/www
/etc/init.d/proftpd restart
A po nalogovani ma to opat hodilo do /home/jany (moj domovsky adresar)
Tak ked ani ta najjednoduchsia vec mi nefunguje, preto som sa obratil na toto forum.
Samozrejme nakonfigurovat to chcem trocha inak a to tak:
Mam 6 klientov, kazdy ma svoj domovsky adresar (zatial nemam vytvorenu ziadnu skupinu, zrejme to asi bude potrebne a pridat ich aj do skupiny)
Chcem aby server fungoval takto: ze kazdy klient sa prihlasi do svojho domovskeho adresara, tam moze vykonavat vsetko (kopirovat, mazat, vytvarat adresare atd....). Chcem aby sa mohol dostat aj do ostatnych domovskych adresarov, ale tam by mal len pravo stahovat. Chcem, aby sa von z /home nemohol dostat (proste aby mohol chodit len po /home)
A kazdy aby mal nejaku kvotu, napr 10GB
Je to mozne tak nakonfigurovat ?
Dakujem
DefaultRoot ~Domovské adresáře jim potom nastav na (nastavuje se tam, kde máš vedené uživatele, pokud jsou to systémoví, tak v /etc/passwd) :
/var/www/A práva poté ošetři pomocí direktiv v proftpd, nějak takto :
<IfUser !pepa> <Directory ~/adresar_pepa> <Limit WRITE> DenyAll </Limit> </Directory> </IfUser>Dalo by se to zapsat i třeba takto :
<Directory ~/adresar_pepa> <Limit WRITE> AllowUser pepa DenyAll </Limit> </Directory>Tzn., kdokoliv, kdo není uživatel "pepa", má zakázáno do tohoto adresáře zapisovat.
Dakujem ti Max
Take jednoduche (ked je to dobre a konkretne vysvetlene). Dufam, ze ten tvoj clanok vyjde cim skor.
Teraz mi to funguje super, kazdy sa prihlasi do svojho adresara /home/uzivatel, tam moze vsetko, moze ist aj o uroven vyssie a dostane sa do /home, tam moze downloadovat subory od kazdeho uzivatela (ale nemoze mazat vytvarat adresare a pod ..... co je tiez super).
Len este jednu vec chcem zakazat, aby nemohol ist do "/"
Tiskni
Sdílej: