Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Prosim Vas vedel by mi niekto pradit nastavit proftpd, snazim sa, ale vobec mi to nejde.
Teda FTP server bezi dobre, ale chcem to nastavit trocha inak ako je default, ale nedari sa. Pozeral som rozne navody, ale neviem z nich vijst, na homepage z dokumentacie tiez niesom najmudrejsi. Na linuxovych forach sa nikto neozyva (akokeby tento FTP nikto nepouzival)
Bol by som velmi rad, keby niekto pomohol
Tato poradna je stavena na jednoduchem principu "OTAZKA -> ODPOVED".
System typu "-> ODPOVED" tu neni zazity
Ja som tu napisal uz pred 2 tyzdnamy vid http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/267852 (vtedy som nasiel navod kde sa klienti ukladali do mysql, ale potom som od toho upustil, myslim, ze jednoduchsie to bude asi len konfigurovat v proftpd.conf).
Takze napr. prvi moj pokus konfigurovat proftpd.conf dopadol takto:
DefaultRoot ~
som zmenil na
DefaultRoot /var/www
/etc/init.d/proftpd restart
A po nalogovani ma to opat hodilo do /home/jany (moj domovsky adresar)
Tak ked ani ta najjednoduchsia vec mi nefunguje, preto som sa obratil na toto forum.
Samozrejme nakonfigurovat to chcem trocha inak a to tak:
Mam 6 klientov, kazdy ma svoj domovsky adresar (zatial nemam vytvorenu ziadnu skupinu, zrejme to asi bude potrebne a pridat ich aj do skupiny)
Chcem aby server fungoval takto: ze kazdy klient sa prihlasi do svojho domovskeho adresara, tam moze vykonavat vsetko (kopirovat, mazat, vytvarat adresare atd....). Chcem aby sa mohol dostat aj do ostatnych domovskych adresarov, ale tam by mal len pravo stahovat. Chcem, aby sa von z /home nemohol dostat (proste aby mohol chodit len po /home)
A kazdy aby mal nejaku kvotu, napr 10GB
Je to mozne tak nakonfigurovat ?
Dakujem
DefaultRoot ~Domovské adresáře jim potom nastav na (nastavuje se tam, kde máš vedené uživatele, pokud jsou to systémoví, tak v /etc/passwd) :
/var/www/A práva poté ošetři pomocí direktiv v proftpd, nějak takto :
<IfUser !pepa> <Directory ~/adresar_pepa> <Limit WRITE> DenyAll </Limit> </Directory> </IfUser>Dalo by se to zapsat i třeba takto :
<Directory ~/adresar_pepa> <Limit WRITE> AllowUser pepa DenyAll </Limit> </Directory>Tzn., kdokoliv, kdo není uživatel "pepa", má zakázáno do tohoto adresáře zapisovat.
Dakujem ti Max
Take jednoduche (ked je to dobre a konkretne vysvetlene). Dufam, ze ten tvoj clanok vyjde cim skor.
Teraz mi to funguje super, kazdy sa prihlasi do svojho adresara /home/uzivatel, tam moze vsetko, moze ist aj o uroven vyssie a dostane sa do /home, tam moze downloadovat subory od kazdeho uzivatela (ale nemoze mazat vytvarat adresare a pod ..... co je tiez super).
Len este jednu vec chcem zakazat, aby nemohol ist do "/"
Tiskni
Sdílej: