Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Distro Ubuntu 8.04 a GNOME
Jsou nastaveny dvě tiskárny (3 s PDF tiskárnou)
Počítač je notebook a pohybuje se na dvou místech na každém z nich je přístupná jen jedna tiskárna. V místě kde je 2. zmiňovaná sdílená není problém, ale v 1. místě kde je k dispozici jen HPčko a ne ta sdílená dochází například v Adobe Readeru při tisku k vytuhnutí Readeru - neotevře ani dialog tisku nebo v "Konfigurace tiskárny" kliknutí na tuto sdílenou tiskárny dojde k zmrznutí aplikace na cca. 5min a další "freeze" problémky.
Problém je, že se TO asi snaží najít i tu sdílenou. Pokud sdílenou tiskárnu odstraním vše je super.
Obě sítě jsou rozdílné 192.168.0.x a 192.168.1.x a masky 255.255.255.0.
Co s tím ?
Nikdo ? :(
Je to celé o tom, že „remote“ tiskárna sice není výchozí, ale byla naposledy použita. A jakmile tomu tak je, tak zmrazí dialog a tím pádem celou aplikaci (Acrobat Reader, Nastavení „Tiskány“ při kliknutí na remote tiskárnu atd.).
V momentě kdy se odpichnu od sítě 192.168.1.x, tak již se nic nemrazí, vše lze normálně vybírat tiskárny nastavení apod., jakmile se připíchnu zpět k sítě je to tam zas.
Musím „zajet“ do místa sítě 192.168.0.x otevřít aplikaci (acrobat readera) a dát tisk třeba do PDF, když se vrátím zpět do sítě 192.168.1.x je to ok.
Některé aplikace, prostě se snaží za každou cenu s nedostupnou tiskárnou komunikovat a nikdo asi neodpovídá a na to nejsou zařízené :(.
Tak nic odpovím si sám, evidentně to řeší více lidí zvláště na Ubuntu, ale žádné rozumné řešení :{
Zjistil jsem, že některé aplikace jsou tak blbé (nebo něco někde dál) – jakmile je tiskárna naposledy použitá, tak při volbě „Tisk“ se s ní snaží komunikovat. Celý problém je, že tam není nějaký timeout.
Vybádal jsem, že když to REJECTnu na firewallu je to jakž takž ok (trvá to asi cca 2-5sec).
Proto jsem napsal tento přiložený script „reject-remote-printers“, který vloží pomocí iptables pravidlo na odcházející packety.
Dole ve scriptu je něco jako: processByPing 192.168.0.116 631 00:02:17:D4:1B:32
a lze to tam dát opakovaně pro různé tiskárny a sítě.
processByPing je fce a má tři pramatry, IP tiskárny(print serveru), port (obvykle 631) a MAC adresy tiskárny (print serveru)
Script si pingne na uvedenou adresu (síť. tiskárny nebo tiskového serveru) pak si zjistí jeho MAC adresu a pokud to sedí, tak pravidlo pomocí iptables odstraní. Pokud to neraguje na ping pravidlo vloží (dotazy budou REJECTnuty).
Na zmiňovaném notebooku se používá WICD pro připojení a tento manager umožňuje provádět script po připojení i odpojení a provádí se s „root“ oprávněním.
Takže script je vložen:
#!/bin/bash sleep 3 /plnacesta/reject-remote-printers exit 0a „run-wicd-off-reject-remote-printers“
#!/bin/bash /plnacesta/wicd-off-reject-remote-printers & exit 0a „run-wicd-off-reject-remote-printers“ jsem dal do scriptu při odpojení
ALL ALL=NOPASSWD: /plnacesta/reject-remote-printers
čímž to může vyvolat i uživatel bez nutnosti zadávat heslo.No a fčil již se zrmzáním (některých aplikací) není problém.
Ale i přesto bych uvítal nějaké řešení, řešící problém tam kde vzniká, né až na barikádách :)
Tiskni
Sdílej: