Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Na server nainstaluji dosemu, vlastní aplikaci IS a freeNxServer . Pozor na sdílená a lokální data. Uživatel může použít dosovou aplikaci po přihlášení na servru jak textovém tak grafickém režimu. Stejně tak to funguje pomocí vzdáleného režimu. V případě vzdáleného přístupu upřednostňuji grafického clienta NX od NoMachine a to jak z windows tak z linuxu. Ale lze použít přístup přes ssh v textovém režimu. Je to jen větší opruz s funkčností kláves a znakovými sadami. Celkem se osvědčil pro tento textový přístup program putty (linux i windows).
Nx řeší i tisk na vzdálený terminál i když osobně upřednostňuji tvorbu sestav v PDF a zaslání uživateli.
Známé problémy
klávesníce kurzorové šipky
Povolit použití lowmem echo 0 | tee /proc/sys/vm/mmap_min_addr
Někdy problém zamykání záznamů při sdílení souboru. Linux má snahu prolamovat zámky.
Pro grafického clienta postačí s rezervou ADSL pro textového i dobré GPRS.
Tiskni
Sdílej: