Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Ahoj,
shanim nejakou minidistribuci tak do 128MB, ktera by umela spustit maximalne Firefox abychom mohli zakaznikum na prodejne zpristupnit verejne internet.
Jedna se o "minicomp"
HP Thin Client
512MB RAM
128MB CF
LAN
Existuje nejaka takova?
Diky.
Puppy linux - skušané na Alix.1C, ale s 1 GB CF
#!/bin/bash
while [ 1 ];do
sleep 3;
if [ -p '/home/jakub/.mozilla/firefox/66squhp.default/lock' ];then
continue;
fi
firefox;
done
Výsledek je celkem neprůstřelný (ctrl+alt+backspace nepomůže, ostatní tty vypnout, stačí SSH), zabití Ffoxu také nepomůže, na pozadí je jen šedá obrazovka bez ničeho, za chvilku zase vyskočí FFox...
Není to sice nejčistší, nicméně funkční je to velmi...
Doporucuji Puppylinux, ale jako prohlizec je Seamonkey, neco se o tomto distru muzete docist i v mem blogu.
A take by byl vhodny Slitaz ktery ma Firefox jak si prejete. Toto distro je velmi minimalisticke - iso ma cca 30 MB a system obsahuje grafickeho pruvodce k instalaci na usb disk ci hdd stejne tak jako Puppylinux.
Vse bohuzel v anglictine.
Tak tohle by se mi taky hodilo. Jak vyhodim a pridam ty moduly? Neni to nekde uz hotovy, s Linuxem si moc nerozumim a potrebuju pouzit uz neco hotovyho a ucelovyho. Diky
Selected modules: 1,2,1071,858; Selected language: en;Ktory obsahuje FF a cestinu. A stiahnes ISO.
Tak pokud to bude fungovat tak, jak to vypada..bube to pecka
Jak mam nejlip poresit to, aby byl jeste system pro uzivatele jen read-only? Proste aby se tam NIC (zmena vychozi web stranky, nova uziv data atd...) neukladalo.. ma root aby mel moznost zmen.
No tak jsem to nastartoval a kdyz kliknu pravym tlac. na plochu, nejde mi spustit z vyberu zadny program... Napr. firefox jsem musel spustit z prikazovky z /opt/firefox ... 
Tiskni
Sdílej: