Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Mam lokalny ubuntu server, na nom bezi apache2, mysql, php ....).
Nainstaloval som si tam wordpress (RS), instalacia prebehla korektne, ale neodoslal sa mail (pri registracii).
Myslim, ze to treba niekde nakonfigurovat v konfiguraku pre apache (apache2.conf) ale netusim kde.
Tento server je len lokalny, z vonka sa nan neda dostat.
Vedel by niekto poradit ako by som to nastavil aby komunikoval s malovymi serverami vonka ?
Pouzivam ubuntu server, pri prvotnej instalacii som nainstaloval aj mail server (zrejme postfix). do toho manualu jak funguje postfix som samozrejme pozeral, zatial som sa dostal tu http://deja-vix.sk/sysadmin/postfix.html#postfix_aliases ale ked som skusal napr sudo etc/init.d/postfix status
tak som dostal odpoved sudo: etc/init.d/postfix: command not found , takze nejak mi to nefunguje
V relayhost =nemam nic
Do /var/log/messages som pozeral ma to cez 20000 riadkov a neviem tam konkretne co mam hladat a /var/log/maillog ma len 181 riadkov, takze mohol by som to tu aj postnut.
Som zacinajuci, takze sorry, vela veciam este nerozumiem a niektore su velmi rozsiahle, nejde to nastudovat za par dni ...
no postfix je spusteny, ked som zadaval prikaz etc/init.d/postfix status tak som zabudol dat na zaciatok "/" :)
Ja by som teoreticky chcel, aby odosielanie a prijimanie mailov fungovalo len v lokalnej sieti. Vedel by mi niekto blizsie poradit, napr. nejake navody (cz,sk), prip. ak by bol moc dobry, tak by sme sa spojili cez icq, alebo skype, aby som tu neotravoval s banalnymi otazkamy
vdaka
Tiskni
Sdílej: