Po 26 letech od protiprávního policejního zásahu, který byl spuštěn na základě podnětu společnosti Microsoft, Obvodní soud pro Prahu 2 rozsudkem potvrdil, že Mironet prokázal významnou část svého nároku na náhradu škody vůči Ministerstvu spravedlnosti ČR. Soudem nyní přiznaná část nároku znamená rekordní odškodné, jaké kdy české soudy přiznaly za nesprávný postup státu. Spor byl rozdělen na několik škod, u pravomocně uzavřených částí
… více »Lehké desktopové prostředí LXQt bylo vydáno ve verzi 2.4.0. Jde o převážně opravné vydání s drobnými vylepšeními podpory Waylandu.
Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance 2 českého studia Warhorse získala cenu BAFTA v kategorii nejlepší příběh. V konkurenci pěti dalších nominovaných děl porazila i úspěšnou francouzskou hru Clair Obscur: Expedition 33, která v letošním ročníku získala cenu za nejlepší hru roku.
Projekt KDE oslaví v říjnu 30 let. Matthias Ettrich poslal 14. října 1996 do diskusní skupiny comp.os.linux.misc zprávu, která započala historii projektu. Důležité milníky jsou zobrazeny na časové ose KDE.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucí/ho projektu Debian (DPL, Wikipedie). Poprvé povede Debian žena. Novou vedoucí je Sruthi Chandran. Letos byla jedinou kandidátkou. Kandidovala již v letech 2020, 2021, 2024 a 2025. Na konferenci DebConf19 měla přednášku Is Debian (and Free Software) gender diverse enough?
Byla vydána nová verze 10.3 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Přidána byla podpora Orange Pi 4 LTS. Přibyl balíček Prometheus.
Implementace VPN softwaru WireGuard (Wikipedie) pro Windows, tj. WireGuard pro Windows a WireGuardNT, dospěly do verze 1.0.
V Pekingu dnes proběhl 2. ročník půlmaratonu humanoidních robotů. První 3 místa obsadili roboti Honor Lightning v různých týmech. Nový rekord autonomního robota je 50 minut a 26 sekund. Operátorem řízený robot to zvládl i s pádem za 48 minut a 19 sekund. Řízení roboti měli časovou penalizaci 20 %. Před rokem nejrychlejší robot zvládl půlmaraton za 2 hodiny 40 minut a 42 sekund. Aktuální lidský rekord drží Jacob Kiplimo z Ugandy s časem 57 minut a 20 sekund [𝕏].
Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.
Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.
Ve fstab mam #cat /etc/fstab proc /proc proc defaults 0 0 none /dev/pts devpts rw 0 0 root / tam vubec nadefinovany neni ale kdyz dam vypis pripojeni # mount /dev/simfs on / type reiserfs (rw,usrquota,grpquota) tak se tam jakoby s kvotami pocita.Otazka cislo jedna - mam do fstab zadavat parametry v tutorialech zminovane? a jak prizpusobit radek v tomto pripade kdy se jedna o virtualni filesystem. Nasledujici jiz zrejme plyne z nenastaveni ve fstab.
#touch /aquota.user /aquota.group #chmod 600 /aquota.* #mount -o remount / mount: permission denied (vse delam samozrejme jako root)protoze se mi nepodarilo remountout fs tak jsem cely os rebootnul - coz povazuji za stejne pote zadavam
#quotacheck -avugm a dozvidam se ze: quotacheck: Your kernel probably supports journaled quota but you are not using it. Consider switching to journaled quota to avoid running quotacheck after an unclean shutdown. quotacheck: Quota for users is enabled on mountpoint / so quotacheck might damage the file. Please turn quotas off or use -f to force checking.tak tedy pridavam f
# quotacheck -avugmfabych se dozvedel dalsi chyby:
quotacheck: Your kernel probably supports journaled quota but you are not using it. Consider switching to journaled quota to avoid running quotacheck after an unclean shutdown. quotacheck: WARNING - Quotafile //aquota.user was probably truncated. Cannot save quota settings... quotacheck: WARNING - Quotafile //aquota.group was probably truncated. Cannot save quota settings... quotacheck: Scanning /dev/simfs [/] done quotacheck: Checked 2095 directories and 27568 files quotacheck: Cannot find checked quota file for users on /dev/simfs! quotacheck: Cannot find checked quota file for groups on /dev/simfs!vezmu to od spodu - nemuze najit quota file - pokud to jsou ty prave vygenerovane v / tak ty tam jsou:
# ls -l *quota* -rw------- 1 root root 0 30. čen 15.42 aquota.group -rw------- 1 root root 9216 30. čen 15.45 aquota.group.new -rw------- 1 root root 0 30. čen 15.42 aquota.user -rw------- 1 root root 7168 30. čen 15.45 aquota.user.newale jsou prazdne. Proc nemuze ulozit "Cannot save quota settings..." a co mu vadi tady "WARNING - Quotafile //aquota.group was probably truncated." vskutku nevim. Nasledujici prikaz uz je asi po predeslych errorech zbytecny ale pro uplnost:
# quotaon -avug quotaon: Cannot find quota file on / [/dev/simfs] to turn quotas on/off. quotaon: Cannot find quota file on / [/dev/simfs] to turn quotas on/off.Je-li to dusledek nezadani informaci do fstab, pak se omlouvam za zbytecne otazky ale pls poradte co si procist abych zjistil jak fstab v opnevzovanem debianu nastavit. Diky moc.
Řešení dotazu:
Tak to je jeden z problemu, ktere te s OpenVZ ceka.
Modri jiz vedi a jedou ve virtualu na xenu :)
# quotaon -avug quotaon: using //aquota.group on /dev/simfs [/]: Device or resource busy quotaon: using //aquota.user on /dev/simfs [/]: Device or resource busy
Tiskni
Sdílej: