Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Dobrý den,
používám CentOS 5.3, Počítač (HP NX7400) nevypínám pouze suspenduju do paměti. Po cca. 14 denním bezproblémovém běhu se počítač neprobudil. Tzn. naběhl, zobrazil se kurzor myši a to bylo vše. Po restartu se spustila kontrola disku, kterou jsem musel dodělat manuálně - hodilo mne to do jednouživatelského režimu.
Zkoušel jsem hledat, ale o suspendu toho bylo napsáno tolik, že jsem zatím nenašel nic, co by mi pomohlo. Pokud někdo víte, jak problém diagnostikovat, prosím, poraďte, čí pošlete odkaz nanějaké relevantní RTFM.
Dik
Nemyslim si ze by problem byl v suspendu, spise jste asi udelal neco, co se projevilo az po resstartu pocitace.... urcite jste asi nerestartovaval vsechny sluzby za chodu.Neaktulizoval jste treba v posledni dobe system?
Dobrý večer,
aktualizaci jsem neprováděl. Stejně tak ani hromadný restart všech služeb. Každopádně dík za odpověď
JH
Drtivá většina počítačů má chyby v BIOSu a vadnou implementaci ACPI. Má-li člověk štěstí, počítač se mu už po prvním pokusu uspí navždy. Pak se aspoň dozví, že takové věci nemá dělat. V horším případě to nějakou dobu vypadá, že uspávání funguje, a problém se dostaví v nečekanou chvíli.
Například ve Windows taktéž po určitém (zpravidla větším) počtu uspání či probuzení prostě následuje BSOD, zamrznutí a podobné průšvihy. A to i přesto, že Microsoft má často k dispozici nesrovnatelně víc informací o daném hardware než autoři Linuxu. (Navíc Windows podporují de facto jen jednu platformu.)
Někdy pomůže aktualizace BIOSu, u některých počítačů se při bootu zavádí alternativní DSDT tabulky a jiné datové struktury, které jsou na daném hardware poškozené. Spolehlivě fungující recept ovšem neexistuje.
Několikrát se mi podařilo fungovat cca měsíc s uspáváním na disk za použití Tuxonice (dříve Suspend2). Narozdíl od té nefunkční implementace, která je dnes v kernelu, má důležitou vlastnost: probudí se. Nicméně po nedávných aktualizacích ovladačů grafiky Intel a po zavedení KMS to už zase fungovat přestalo. Uspání na disk i do RAM prostě selže.
Řešení je asi jediné: počkat, až bude existovat hardware, který uspání zvládá bez problémů. Současná majoritní hardwarová platforma toto kritérium nesplňuje.
Dobrý večer,
I Vám děkuji za odpověď s tím biosem máte pravdu. Zrovna u HP nx7400 se o tom jednu dobu mluvilo docela často a grafiku intel mám taky. Nicméně, příznaky, hlavně ty problémy se souborovým systémem vyvolávají dojem, že chyba je spíše u mne, než kdekoliv jinde. Nakouknul jsem do /var/log a mám tam několik souborů s acpid v názvu. Bohužel jejich obsahu nerozumím. Mohl by mi některý z pokročilejších uživatelů pomoct z jejich interpretací? Stačilo by i dobře mířené RTFM.
Dále bych se chtěl zeptat, jaké postupy se Vám osvědčily při údržbě a kontrole disku. Dal jsem do Googlu "údržba HDD" a "FSCK" ale nic moc.Většinou se jedná o poměrně staré dotazy a já nedokážu posoudit zda jsou relevantní i dnes. Např. CentOS, který mám používá LVM.
JH
Tiskni
Sdílej: