Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Dobrý den,
používám CentOS 5.3, Počítač (HP NX7400) nevypínám pouze suspenduju do paměti. Po cca. 14 denním bezproblémovém běhu se počítač neprobudil. Tzn. naběhl, zobrazil se kurzor myši a to bylo vše. Po restartu se spustila kontrola disku, kterou jsem musel dodělat manuálně - hodilo mne to do jednouživatelského režimu.
Zkoušel jsem hledat, ale o suspendu toho bylo napsáno tolik, že jsem zatím nenašel nic, co by mi pomohlo. Pokud někdo víte, jak problém diagnostikovat, prosím, poraďte, čí pošlete odkaz nanějaké relevantní RTFM.
Dik
Nemyslim si ze by problem byl v suspendu, spise jste asi udelal neco, co se projevilo az po resstartu pocitace.... urcite jste asi nerestartovaval vsechny sluzby za chodu.Neaktulizoval jste treba v posledni dobe system?
Dobrý večer,
aktualizaci jsem neprováděl. Stejně tak ani hromadný restart všech služeb. Každopádně dík za odpověď
JH
Drtivá většina počítačů má chyby v BIOSu a vadnou implementaci ACPI. Má-li člověk štěstí, počítač se mu už po prvním pokusu uspí navždy. Pak se aspoň dozví, že takové věci nemá dělat. V horším případě to nějakou dobu vypadá, že uspávání funguje, a problém se dostaví v nečekanou chvíli.
Například ve Windows taktéž po určitém (zpravidla větším) počtu uspání či probuzení prostě následuje BSOD, zamrznutí a podobné průšvihy. A to i přesto, že Microsoft má často k dispozici nesrovnatelně víc informací o daném hardware než autoři Linuxu. (Navíc Windows podporují de facto jen jednu platformu.)
Někdy pomůže aktualizace BIOSu, u některých počítačů se při bootu zavádí alternativní DSDT tabulky a jiné datové struktury, které jsou na daném hardware poškozené. Spolehlivě fungující recept ovšem neexistuje.
Několikrát se mi podařilo fungovat cca měsíc s uspáváním na disk za použití Tuxonice (dříve Suspend2). Narozdíl od té nefunkční implementace, která je dnes v kernelu, má důležitou vlastnost: probudí se. Nicméně po nedávných aktualizacích ovladačů grafiky Intel a po zavedení KMS to už zase fungovat přestalo. Uspání na disk i do RAM prostě selže.
Řešení je asi jediné: počkat, až bude existovat hardware, který uspání zvládá bez problémů. Současná majoritní hardwarová platforma toto kritérium nesplňuje.
Dobrý večer,
I Vám děkuji za odpověď s tím biosem máte pravdu. Zrovna u HP nx7400 se o tom jednu dobu mluvilo docela často a grafiku intel mám taky. Nicméně, příznaky, hlavně ty problémy se souborovým systémem vyvolávají dojem, že chyba je spíše u mne, než kdekoliv jinde. Nakouknul jsem do /var/log a mám tam několik souborů s acpid v názvu. Bohužel jejich obsahu nerozumím. Mohl by mi některý z pokročilejších uživatelů pomoct z jejich interpretací? Stačilo by i dobře mířené RTFM.
Dále bych se chtěl zeptat, jaké postupy se Vám osvědčily při údržbě a kontrole disku. Dal jsem do Googlu "údržba HDD" a "FSCK" ale nic moc.Většinou se jedná o poměrně staré dotazy a já nedokážu posoudit zda jsou relevantní i dnes. Např. CentOS, který mám používá LVM.
JH
Tiskni Sdílej: