Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobrý den,
používám CentOS 5.3, Počítač (HP NX7400) nevypínám pouze suspenduju do paměti. Po cca. 14 denním bezproblémovém běhu se počítač neprobudil. Tzn. naběhl, zobrazil se kurzor myši a to bylo vše. Po restartu se spustila kontrola disku, kterou jsem musel dodělat manuálně - hodilo mne to do jednouživatelského režimu.
Zkoušel jsem hledat, ale o suspendu toho bylo napsáno tolik, že jsem zatím nenašel nic, co by mi pomohlo. Pokud někdo víte, jak problém diagnostikovat, prosím, poraďte, čí pošlete odkaz nanějaké relevantní RTFM.
Dik
Nemyslim si ze by problem byl v suspendu, spise jste asi udelal neco, co se projevilo az po resstartu pocitace.... urcite jste asi nerestartovaval vsechny sluzby za chodu.Neaktulizoval jste treba v posledni dobe system?
Dobrý večer,
aktualizaci jsem neprováděl. Stejně tak ani hromadný restart všech služeb. Každopádně dík za odpověď
JH
Drtivá většina počítačů má chyby v BIOSu a vadnou implementaci ACPI. Má-li člověk štěstí, počítač se mu už po prvním pokusu uspí navždy. Pak se aspoň dozví, že takové věci nemá dělat. V horším případě to nějakou dobu vypadá, že uspávání funguje, a problém se dostaví v nečekanou chvíli.
Například ve Windows taktéž po určitém (zpravidla větším) počtu uspání či probuzení prostě následuje BSOD, zamrznutí a podobné průšvihy. A to i přesto, že Microsoft má často k dispozici nesrovnatelně víc informací o daném hardware než autoři Linuxu. (Navíc Windows podporují de facto jen jednu platformu.)
Někdy pomůže aktualizace BIOSu, u některých počítačů se při bootu zavádí alternativní DSDT tabulky a jiné datové struktury, které jsou na daném hardware poškozené. Spolehlivě fungující recept ovšem neexistuje.
Několikrát se mi podařilo fungovat cca měsíc s uspáváním na disk za použití Tuxonice (dříve Suspend2). Narozdíl od té nefunkční implementace, která je dnes v kernelu, má důležitou vlastnost: probudí se. Nicméně po nedávných aktualizacích ovladačů grafiky Intel a po zavedení KMS to už zase fungovat přestalo. Uspání na disk i do RAM prostě selže.
Řešení je asi jediné: počkat, až bude existovat hardware, který uspání zvládá bez problémů. Současná majoritní hardwarová platforma toto kritérium nesplňuje.
Dobrý večer,
I Vám děkuji za odpověď s tím biosem máte pravdu. Zrovna u HP nx7400 se o tom jednu dobu mluvilo docela často a grafiku intel mám taky. Nicméně, příznaky, hlavně ty problémy se souborovým systémem vyvolávají dojem, že chyba je spíše u mne, než kdekoliv jinde. Nakouknul jsem do /var/log a mám tam několik souborů s acpid v názvu. Bohužel jejich obsahu nerozumím. Mohl by mi některý z pokročilejších uživatelů pomoct z jejich interpretací? Stačilo by i dobře mířené RTFM.
Dále bych se chtěl zeptat, jaké postupy se Vám osvědčily při údržbě a kontrole disku. Dal jsem do Googlu "údržba HDD" a "FSCK" ale nic moc.Většinou se jedná o poměrně staré dotazy a já nedokážu posoudit zda jsou relevantní i dnes. Např. CentOS, který mám používá LVM.
JH
Tiskni
Sdílej: