Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Dobrý den,
používám CentOS 5.3, Počítač (HP NX7400) nevypínám pouze suspenduju do paměti. Po cca. 14 denním bezproblémovém běhu se počítač neprobudil. Tzn. naběhl, zobrazil se kurzor myši a to bylo vše. Po restartu se spustila kontrola disku, kterou jsem musel dodělat manuálně - hodilo mne to do jednouživatelského režimu.
Zkoušel jsem hledat, ale o suspendu toho bylo napsáno tolik, že jsem zatím nenašel nic, co by mi pomohlo. Pokud někdo víte, jak problém diagnostikovat, prosím, poraďte, čí pošlete odkaz nanějaké relevantní RTFM.
Dik
Nemyslim si ze by problem byl v suspendu, spise jste asi udelal neco, co se projevilo az po resstartu pocitace.... urcite jste asi nerestartovaval vsechny sluzby za chodu.Neaktulizoval jste treba v posledni dobe system?
Dobrý večer,
aktualizaci jsem neprováděl. Stejně tak ani hromadný restart všech služeb. Každopádně dík za odpověď
JH
Drtivá většina počítačů má chyby v BIOSu a vadnou implementaci ACPI. Má-li člověk štěstí, počítač se mu už po prvním pokusu uspí navždy. Pak se aspoň dozví, že takové věci nemá dělat. V horším případě to nějakou dobu vypadá, že uspávání funguje, a problém se dostaví v nečekanou chvíli.
Například ve Windows taktéž po určitém (zpravidla větším) počtu uspání či probuzení prostě následuje BSOD, zamrznutí a podobné průšvihy. A to i přesto, že Microsoft má často k dispozici nesrovnatelně víc informací o daném hardware než autoři Linuxu. (Navíc Windows podporují de facto jen jednu platformu.)
Někdy pomůže aktualizace BIOSu, u některých počítačů se při bootu zavádí alternativní DSDT tabulky a jiné datové struktury, které jsou na daném hardware poškozené. Spolehlivě fungující recept ovšem neexistuje.
Několikrát se mi podařilo fungovat cca měsíc s uspáváním na disk za použití Tuxonice (dříve Suspend2). Narozdíl od té nefunkční implementace, která je dnes v kernelu, má důležitou vlastnost: probudí se. Nicméně po nedávných aktualizacích ovladačů grafiky Intel a po zavedení KMS to už zase fungovat přestalo. Uspání na disk i do RAM prostě selže.
Řešení je asi jediné: počkat, až bude existovat hardware, který uspání zvládá bez problémů. Současná majoritní hardwarová platforma toto kritérium nesplňuje.
Dobrý večer,
I Vám děkuji za odpověď s tím biosem máte pravdu. Zrovna u HP nx7400 se o tom jednu dobu mluvilo docela často a grafiku intel mám taky. Nicméně, příznaky, hlavně ty problémy se souborovým systémem vyvolávají dojem, že chyba je spíše u mne, než kdekoliv jinde. Nakouknul jsem do /var/log a mám tam několik souborů s acpid v názvu. Bohužel jejich obsahu nerozumím. Mohl by mi některý z pokročilejších uživatelů pomoct z jejich interpretací? Stačilo by i dobře mířené RTFM.
Dále bych se chtěl zeptat, jaké postupy se Vám osvědčily při údržbě a kontrole disku. Dal jsem do Googlu "údržba HDD" a "FSCK" ale nic moc.Většinou se jedná o poměrně staré dotazy a já nedokážu posoudit zda jsou relevantní i dnes. Např. CentOS, který mám používá LVM.
JH
Tiskni Sdílej: