OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den,
používám CentOS 5.3, Počítač (HP NX7400) nevypínám pouze suspenduju do paměti. Po cca. 14 denním bezproblémovém běhu se počítač neprobudil. Tzn. naběhl, zobrazil se kurzor myši a to bylo vše. Po restartu se spustila kontrola disku, kterou jsem musel dodělat manuálně - hodilo mne to do jednouživatelského režimu.
Zkoušel jsem hledat, ale o suspendu toho bylo napsáno tolik, že jsem zatím nenašel nic, co by mi pomohlo. Pokud někdo víte, jak problém diagnostikovat, prosím, poraďte, čí pošlete odkaz nanějaké relevantní RTFM.
Dik
Nemyslim si ze by problem byl v suspendu, spise jste asi udelal neco, co se projevilo az po resstartu pocitace.... urcite jste asi nerestartovaval vsechny sluzby za chodu.Neaktulizoval jste treba v posledni dobe system?
Dobrý večer,
aktualizaci jsem neprováděl. Stejně tak ani hromadný restart všech služeb. Každopádně dík za odpověď
JH
Drtivá většina počítačů má chyby v BIOSu a vadnou implementaci ACPI. Má-li člověk štěstí, počítač se mu už po prvním pokusu uspí navždy. Pak se aspoň dozví, že takové věci nemá dělat. V horším případě to nějakou dobu vypadá, že uspávání funguje, a problém se dostaví v nečekanou chvíli.
Například ve Windows taktéž po určitém (zpravidla větším) počtu uspání či probuzení prostě následuje BSOD, zamrznutí a podobné průšvihy. A to i přesto, že Microsoft má často k dispozici nesrovnatelně víc informací o daném hardware než autoři Linuxu. (Navíc Windows podporují de facto jen jednu platformu.)
Někdy pomůže aktualizace BIOSu, u některých počítačů se při bootu zavádí alternativní DSDT tabulky a jiné datové struktury, které jsou na daném hardware poškozené. Spolehlivě fungující recept ovšem neexistuje.
Několikrát se mi podařilo fungovat cca měsíc s uspáváním na disk za použití Tuxonice (dříve Suspend2). Narozdíl od té nefunkční implementace, která je dnes v kernelu, má důležitou vlastnost: probudí se. Nicméně po nedávných aktualizacích ovladačů grafiky Intel a po zavedení KMS to už zase fungovat přestalo. Uspání na disk i do RAM prostě selže.
Řešení je asi jediné: počkat, až bude existovat hardware, který uspání zvládá bez problémů. Současná majoritní hardwarová platforma toto kritérium nesplňuje.
Dobrý večer,
I Vám děkuji za odpověď s tím biosem máte pravdu. Zrovna u HP nx7400 se o tom jednu dobu mluvilo docela často a grafiku intel mám taky. Nicméně, příznaky, hlavně ty problémy se souborovým systémem vyvolávají dojem, že chyba je spíše u mne, než kdekoliv jinde. Nakouknul jsem do /var/log a mám tam několik souborů s acpid v názvu. Bohužel jejich obsahu nerozumím. Mohl by mi některý z pokročilejších uživatelů pomoct z jejich interpretací? Stačilo by i dobře mířené RTFM.
Dále bych se chtěl zeptat, jaké postupy se Vám osvědčily při údržbě a kontrole disku. Dal jsem do Googlu "údržba HDD" a "FSCK" ale nic moc.Většinou se jedná o poměrně staré dotazy a já nedokážu posoudit zda jsou relevantní i dnes. Např. CentOS, který mám používá LVM.
JH
Tiskni
Sdílej: