OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj,
na svém PC používám Debian Lenny 64-bit s jádrem 2.6.30-1 (unstable).
Po stáhnutí a rozbalení Firefoxu 3.5 se mi nepřekládají žádné adresy. Jediné co funguje, tak připojení na IP adresu a localhost.
Ping na jakoukoliv adresu funguje v pohodě. Na stejném počítači mám i VirtualBox s WinXP (NAT) a tam Firefox 3.5 valí.
Zkoušel jsem strýčka googla a nic z něj kloudnýho nevypadlo.
Nemáte někdo nějaký nápad?
To mas pravdu Firefox nepreklada, ale mas nesco s nastavenim DNS, skus se podivat sem:
/etc/resolv.conf
/etc/host.conf
Do nastaveni firewallu a nastaveni firefoxu jestli nechce proxy..
NN
Dříve jsem tam měl IceWeasel (FF 3.0.8) a s ním to jelo v pohodě.
Do /etc/resolv.conf jsem se díval a vypadá v pohodě. Jak jsem už psal, ping normálně adresu přeloží a vesele pingám:)
V /etc/host.conf mám pouze "multi on", zkusil jsem přidat "order bind hosts" a stejně to nepomohlo...
Lokální FW nepoužívám a mám přímý přístup do Internetu.
Stáhl jsem si a rozbalil verzi 3.5 (u Debianu unstable), výše uvedený problém jsem nezaznamenal.
Na jiném PC mám Debian Lenny testing také s jádrem 2.6.30-1 (z unstable), ale architekturu i386 a tam mi to jede v pohodě.
Zkusil jsem přidat www.abclinuxu.cz do /etc/hosts a to funguje.
Takže se neposílají dotazy na DNS, ale kde se šprajcnout, to je otázka. Na výstupu tcpdumpu se neobjeví žádný provoz na DNS, takže to musí být ještě někde v systému co to šprajcne, ale co?
Tak jsem to nakonec vyřešil. Problém je s IPv6, který nemám nakonfigurovaný a FF3.5 si s tím nějak neporadí.
V about:config se musí network.dns.disableIPv6 nastavit na hodnotu true.
Díky všem za pomoc.
Tiskni
Sdílej: