OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravim, chtel bych se zeptat na jednu vec. Mam lokal s Ubuntu, kde byl donedavna jen jeden zivatel. Ted jsem si udelal dalsi ucty s overovanim na serveru. Na Ubuntu nam v /etc/rc.local pomoci cifs mountly sitove disky ze serveru. Disky se ale pripoji vsem uzivatelum. Kde si nastavim mountovani pro kazdeho uziv. zvlast (po startu, pomoci cifs). . Diky
Nejsem si jistý, jestli rozumím. Pokud ověřování probíhá přes síť, Ubuntí stroj při startu nezná seznam všech potenciálních uživatelů. Jak by potom bylo možné „při startu“ mountovat disk „pro každého uživatele zvlášť?“
Nebylo by možné použít např. GVFS, díky kterému by si uživatelé připojovali disky až po přihlášení?
OK, kdyz nebudeme resit misto odkud se uzivatele overuji. Dejme tomu, ze jsou lokalni. Kde je neco jakop /etc/rc.local separatni pro kazdeho uzivatele zvlast?
Teoreticky třeba kde3x má v ~/.kde/Autostart prostor pro nějaké skripty.
Pokud to má fungovat i pro přihlášení do textové konzole, pak zkuste soubor ~/.profile
. Může tam však být problém s tím, že tento skript se nespouští pod rootem, což pro mount
může být potřeba => může se Vám hodit sudo
.
co treba obycejne /etc/fstab..
NN
To asi nebude to pravé. Jestli jsem to pochopil, na jedné pracovní stanici se bude střídat více uživatelů, každý však bude mít přístup do jiných adresářů na serveru .. jestli to fstab bude umět rozlišit, který uživatel je právě přihlášen a podle toho by "pustil" uživatele na server a do předem určeného adresáře pro tohoto konkrétního uživatele, bylo by to dobré. .
Presne tak, jak pisete. Uz kdysi jsem to resil, ale mel jsem jen jednoho usera. V tom propade byla opravdu nejlepsi varianta /etc/rc.local ... co s tim ted, kdyz je jich vic ale nevim
No kdyby me to na klienty posilal primo server, tak by to bylo super...
Proč Vám nevyhovuje autofs ?
Nikdo nevite jak tohle nastavit nebo se mnou nemluvite?
Vazne? Prava mam samozrejme nastavena, ale prijde mi nelogicke, proc bude mit uzivatel Pepa, mountly disky (slozky samby) dalsich X uzivatelu, kdyz do nich nemuze ani nakouknout? Disky (odkazy na ne) jsou na plose, takze to muze byt trosku zmatek.
proc bude mit uzivatel Pepa, mountly disky (slozky samby) dalsich X uzivatelu, kdyz do nich nemuze ani nakouknout?V Linuxu to tak prostě je, jmenný prostor souborového systému je pro všechny uživatele společný. Ostatně třeba ve Windows je to úplně stejně.
Disky (odkazy na ne) jsou na plose, takze to muze byt trosku zmatek.Není žádný důvod k tomu, aby měl uživatel na ploše odkazy i na disky, které ho nezajímají.
Popravdě řečeno tomu přestávám rozumět. Kam ty disky chcete mountovat? Vně domovských adresářů (/mnt/pepuv_sitovy_disk
), uvnitř domovských adresářů (/home/pepa/Documents/pepuv_sitovy_disk
) nebo přímo namísto domovského adresáře (/home/pepa
)?
A co přesně myslíte těmi "odkazy na ploše"? Jsou to ručně vytvořené symbolické odkazy (ln -s /mnt/pepuv_disk /home/pepa/Desktop/sitovy_disk
), nebo automaticky generované ikony, které se vytvářejí v KDE a GNOME pro všechny optické mechaniky, USB disky, síťové disky atd.?
Mají všichni uživatelé stejnou strukturu připojovaných disků -- chce uživatel „pepa“ pouze disk //server/pepa
a uživatel „franta“ pouze disk //server/franta
? Nebo potřebujete něco divočejšího jako: Pepovi připojit disk fotky
a dokumenty
, zatímco Frantovi jen fotky
?
Server nabizi prostrednictvi Samby napr. slozky:
Pepa - muze do ni jen Pepa
Franta - muze do ni jen Franta
atd.
Public - zapisovat muze jen Pepa, cist mohou ostatni uziv.
FOTKY - zapisovat muze jen Pepa, cist mohou vsichni, kdo jsou ve skupine fotky
atd.
A ted potrebuju, aby kazdy uzivatel videl v Gnome jen to, na co ma narok. V /etc/rc.local jsem mountoval do /media/server/nazevsdileni.. A na plose mel uzivatel "automaticky" ikonku s tim sdilenim.
Ted mam ale uzivatelu vic, tak potrebuju, aby tam mel kazdy ikonky jen na to, kam muze... chapete to?
Diky za pomoc..
Prima, už rozumím. Není pak ale nejsnazším řešením použít Gnomí VFS namísto systémového "mount"? Každý uživatel si tak připojí právě ty složky, které potřebuje. Chce-li, mohou se mu zobrazit i v menu a na ploše.
No nevim, jestli v tomhle pripade budou ty slozky videt i v programech..napr. pro ukladani. a jde poslat ze serveru neco, aby se to kazdemu uzivateli pridalo automaticky?
No nevim, jestli v tomhle pripade budou ty slozky videt i v programech..napr. pro ukladani.
Ano, budou. Všechny připojené disky najdete v ~/.gvfs/
. Pro ne-GNOME aplikace může být užitečné někam umístit symbolický odkaz na tuto složku – třeba na plochu.
jde poslat ze serveru neco, aby se to kazdemu uzivateli pridalo automaticky?
Máte-li root
přístup, pak to není problém. Stačí do složky s nastavením Gconf každého uživatele umístit patřičně nachystaný soubor. Z hlavy Vám přesněji neporadím, ale Google by mohl detaily vědět.
Tiskni
Sdílej: