Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravim, chtel bych se zeptat na jednu vec. Mam lokal s Ubuntu, kde byl donedavna jen jeden zivatel. Ted jsem si udelal dalsi ucty s overovanim na serveru. Na Ubuntu nam v /etc/rc.local pomoci cifs mountly sitove disky ze serveru. Disky se ale pripoji vsem uzivatelum. Kde si nastavim mountovani pro kazdeho uziv. zvlast (po startu, pomoci cifs). . Diky
Nejsem si jistý, jestli rozumím. Pokud ověřování probíhá přes síť, Ubuntí stroj při startu nezná seznam všech potenciálních uživatelů. Jak by potom bylo možné „při startu“ mountovat disk „pro každého uživatele zvlášť?“
Nebylo by možné použít např. GVFS, díky kterému by si uživatelé připojovali disky až po přihlášení?
OK, kdyz nebudeme resit misto odkud se uzivatele overuji. Dejme tomu, ze jsou lokalni. Kde je neco jakop /etc/rc.local separatni pro kazdeho uzivatele zvlast?
Teoreticky třeba kde3x má v ~/.kde/Autostart prostor pro nějaké skripty.
Pokud to má fungovat i pro přihlášení do textové konzole, pak zkuste soubor ~/.profile
. Může tam však být problém s tím, že tento skript se nespouští pod rootem, což pro mount
může být potřeba => může se Vám hodit sudo
.
co treba obycejne /etc/fstab..
NN
To asi nebude to pravé. Jestli jsem to pochopil, na jedné pracovní stanici se bude střídat více uživatelů, každý však bude mít přístup do jiných adresářů na serveru .. jestli to fstab bude umět rozlišit, který uživatel je právě přihlášen a podle toho by "pustil" uživatele na server a do předem určeného adresáře pro tohoto konkrétního uživatele, bylo by to dobré. .
Presne tak, jak pisete. Uz kdysi jsem to resil, ale mel jsem jen jednoho usera. V tom propade byla opravdu nejlepsi varianta /etc/rc.local ... co s tim ted, kdyz je jich vic ale nevim
No kdyby me to na klienty posilal primo server, tak by to bylo super...
Proč Vám nevyhovuje autofs ?
Nikdo nevite jak tohle nastavit nebo se mnou nemluvite?
Vazne? Prava mam samozrejme nastavena, ale prijde mi nelogicke, proc bude mit uzivatel Pepa, mountly disky (slozky samby) dalsich X uzivatelu, kdyz do nich nemuze ani nakouknout? Disky (odkazy na ne) jsou na plose, takze to muze byt trosku zmatek.
proc bude mit uzivatel Pepa, mountly disky (slozky samby) dalsich X uzivatelu, kdyz do nich nemuze ani nakouknout?V Linuxu to tak prostě je, jmenný prostor souborového systému je pro všechny uživatele společný. Ostatně třeba ve Windows je to úplně stejně.
Disky (odkazy na ne) jsou na plose, takze to muze byt trosku zmatek.Není žádný důvod k tomu, aby měl uživatel na ploše odkazy i na disky, které ho nezajímají.
Popravdě řečeno tomu přestávám rozumět. Kam ty disky chcete mountovat? Vně domovských adresářů (/mnt/pepuv_sitovy_disk
), uvnitř domovských adresářů (/home/pepa/Documents/pepuv_sitovy_disk
) nebo přímo namísto domovského adresáře (/home/pepa
)?
A co přesně myslíte těmi "odkazy na ploše"? Jsou to ručně vytvořené symbolické odkazy (ln -s /mnt/pepuv_disk /home/pepa/Desktop/sitovy_disk
), nebo automaticky generované ikony, které se vytvářejí v KDE a GNOME pro všechny optické mechaniky, USB disky, síťové disky atd.?
Mají všichni uživatelé stejnou strukturu připojovaných disků -- chce uživatel „pepa“ pouze disk //server/pepa
a uživatel „franta“ pouze disk //server/franta
? Nebo potřebujete něco divočejšího jako: Pepovi připojit disk fotky
a dokumenty
, zatímco Frantovi jen fotky
?
Server nabizi prostrednictvi Samby napr. slozky:
Pepa - muze do ni jen Pepa
Franta - muze do ni jen Franta
atd.
Public - zapisovat muze jen Pepa, cist mohou ostatni uziv.
FOTKY - zapisovat muze jen Pepa, cist mohou vsichni, kdo jsou ve skupine fotky
atd.
A ted potrebuju, aby kazdy uzivatel videl v Gnome jen to, na co ma narok. V /etc/rc.local jsem mountoval do /media/server/nazevsdileni.. A na plose mel uzivatel "automaticky" ikonku s tim sdilenim.
Ted mam ale uzivatelu vic, tak potrebuju, aby tam mel kazdy ikonky jen na to, kam muze... chapete to?
Diky za pomoc..
Prima, už rozumím. Není pak ale nejsnazším řešením použít Gnomí VFS namísto systémového "mount"? Každý uživatel si tak připojí právě ty složky, které potřebuje. Chce-li, mohou se mu zobrazit i v menu a na ploše.
No nevim, jestli v tomhle pripade budou ty slozky videt i v programech..napr. pro ukladani. a jde poslat ze serveru neco, aby se to kazdemu uzivateli pridalo automaticky?
No nevim, jestli v tomhle pripade budou ty slozky videt i v programech..napr. pro ukladani.
Ano, budou. Všechny připojené disky najdete v ~/.gvfs/
. Pro ne-GNOME aplikace může být užitečné někam umístit symbolický odkaz na tuto složku – třeba na plochu.
jde poslat ze serveru neco, aby se to kazdemu uzivateli pridalo automaticky?
Máte-li root
přístup, pak to není problém. Stačí do složky s nastavením Gconf každého uživatele umístit patřičně nachystaný soubor. Z hlavy Vám přesněji neporadím, ale Google by mohl detaily vědět.
Tiskni
Sdílej: