Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
V RAID řadiči mám dva SATA disky, které mě RHEL 5.3 bez jakéhokoliv ovladače třetí strany zpřístupní jako hde a hdg. V okamžiku když nainstaluji driver k řadiči, tak ten tuto skutečnost špatně nese a ani se mu nedivím.
Jde nějakým způsobem tyto disky zakázat?? Jelikož se na ně používá ovladač ata_piix, tak to nelze udělat jen pomocí blacklist v modprobe. Našel jsem parametr "hde=noprobe" pro jádro, ale zajímá mě, zda se to nedá udělat elegantněji v mdprobe. Že by se zakázaly jen ty disky, ale otázka je jak je specifikovat. V HAL nebo udev bych to dokázal, ale nevím, zda to už není pozdě.
Děkuji předem za rady
No jo, ale ten driver k zakázání je ata_piix, ale pokud jej zakážu neuvidím ostatní disky připojené k desce.
jeden sata řadič je na desce a jsou na něm napojeny 2 HDD na systém atp. Pak je do PCI slotu vložen RocketRaid1640 s dalšími dvěma HDD na data, na který si kompiluji jeho vlastní driver. Ale zmiňované disky na RR jsou vidět i bez zkompilovaného ovladače pomocí klasického sata driveru. Když vytvořím raid disk, tak driver hpt374 začne ječet (doslova pomocí pípátka na RR) že pole je poškozeno.
Podobnou situaci jsem řešil u vyšší verze RR, ale tam se na to zaváděl driver sata_mv a ten jsem bez problémů obešel. Ale nevím jak obejít obecný sata driver, aniž bych neodepsal disky pro OS připojené na motherboard.
Taky mě to napadlo, ale lsmod jej naukázal a hned při startu jádra je vidět, jak to detekuje zmíněný disk. Když jsem rozebral initrd, tak tam hpt366 není. Jen klasické ovladače pro ext3, sata, sw raid atp.
Máte pravdu, je to v jádru a nikoliv jako modul. Otázka: Dá se to tím pádem zakázat nebo musím překompilovat jádro a buď to dát jako modul a zakázat nebo to rovnou z jádra vyhodit??
Driver je open source od výrobce :). A opravdu to je fake-raid??
Tiskni
Sdílej: