Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobry den,
mel bych zase jeden dotaz ohledne Samby a LDAP. Samba mi dela domenovy radic v siti 10.0.10.0 .. nastavil jsem novy comp s Win XP na teto siti..vse jelo naramne vc. cestovnich profilu. Pak jsem ale to PC vzal k sousedum, kteri jsou na me siti, ale za routerem. Tj., 10.0.10.5 maji na WAN a v LAN maji pak sit 10.0.5.0 .. A ouha, nebyl nalezen cestovni profil. Jmeno a heslo pro prihlaseni do domeny se chyta. Vystavil jsem PC na tom routeru do DMZ a stejne to nepomohlo. Kde je teda chyba?
Skuste sa vžiť do role chudaka Win XP PC, ktory sa chce spojit so svojim domenovym kontrolerom. Vezmite si, ze pokial to nejak explicitne nepoviete, tak on si nema ako zistit adresu domenoveho kontrolera. Totiz ked je client v tej istej podsieti ako PDC, tak jeho adresu si zisti pomocou vrstvy NetBIOS, cez ktoru si da request na adresu domenoveho kontrolera pre definovanu domenu (na tento request odpovie zvycajne PDC). Ale tento request je vlastne broadcast, ktory sa nedostane za hranice podsiete. Ak ste teda s clientom v inej podsieti, tak mu nik neodpovie, lebo nema kto odpovedat. Na to, aby ste boli schopny dosiahnut domenovy kontroler aj z inej podsiete, potrebujete resolvovaci prvok, ktorym je wins server (asi jedina pouzitelna moznost pri sucasnej sambe,...i ked je mozne asi pouzit aj DNS, ale konfiguracia zaznamov je komplikovanejsia a treba ju robit rucne)(wins je sucastou samby) a jeho IP adresu nadefinovat domenovemu clientovi (bud rucne v TCP/IP konfiguracii, alebo cez DHCP ako netbios-name-server).
To, ze ste sa aj po premiestneni domenoveho clienta do domeny prihlasili, je zapricinene tym, ze si windowsy cachuju hesla poslednych X prihlasenych pouzivatelov (tusim 10 poslednych).
Aha, tak aspon vim co hledat.
Jinak kdybych to chtel resit pres DNS, co bych musel nastavit. Me totiz lokalni DNS (Bind9) na me siti jede...
Jinak k tomu wins:
v Sambe jsem "zapnul"
wins support = yes name resolve order = wins bcast hosts
a na XP klientech nastavim adresu wins serveru (tj. samby)... to je vse?
Uklizel jsem na chate po povodnich, tak jsem byl mimo dosah. Dekuji Vam za odpovedi. Takze ten WINS 10.0.10.1 pak nastavim na tech Win 10.0.5.2? Na routeru asi nic, ne (co se tyce WINS) ..
Tiskni
Sdílej: