Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Při instalci horde jsem dosel az ke konfiguraci. Chci cvicne otocit prihlasovani do horde oproti imap serveru, zkousel jsem nastavit gmail, pise to spatne prihlasovaci udaje(spravne jsem vse vyplnil), zkousel jsem i jiny imap, take bez sance. Jedine co jsem rozdhodil je gmx.com. Tam je imap pres port 143-cili zadny sslko...mohlo by to hrat roli? Nicmene kdyz jsem chtel jit o krok dal a nastavit imp a zadat let horde handle authent... according imp tak me to hazelo stjenou chybu, spatne prihlasovaci udaje.
Co se tyce horde, tak jsem jeste nezvaldl nasledujici veci...GeoIP Support (via PECL extension),GNU Iconv Support:,JSON Support:,LZF Compression Support:,memory_limit value,HTTP_WebDAV_Server.
Může něco z toho způsobovat problém přihlašování do horde? Horde prihlašování je pro mě zádrhel číslo jedna, bez toho se nedostanu dal, ale mohl by mi sem někdo hodit config impu? Když jsem zkoušel ten gmx přes imp, tak tam by teoreticky mělo k přihlášení stačit funkční imap ne? u smtp je pak problém, že gmx používá u smtp sslko což na výběr v configu není, když jsem tam připsal protokol, tak jsem se stejne nepřihlášil a nemohl to otestovat.
Do přílohy dávám konfiguraci hordecka na gmail, což teda nefunguje... co dělám špatně?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: