Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Mám webserver se dvěma veřejnými IP adresami, kde mi běhá mysql na localhostu. Potřeboval bych ale forwardovat z localhostu na jednu z těch dvou IP adres port 3306 ale nějak mi to nejde.
Ty dvě IP adresy mi přichází jednou síťovkou do BR0 a BR0:1 zkusil jsem tedy vyplodit:
iptables -A FORWARD -p tcp -m tcp --dport 3306 -j ACCEPT
iptables -t nat -A PREROUTING -d 127.0.0.1 -i lo -p tcp -m tcp --dport 3306 -j DNAT --to-destination <verejna IP>:3306
což tedy nejde nejsem v iptables sběhlý tak nevím jak diagnostikovat chybu případně jak to řešit.
Ideálně bych chtěl tento port povolit jen pro dvě veřejné IP adresy ale to už bych asi chtěl moc takže to ošetřím pomocí vymezení přítupu uživatelů MySQL
Děkuji za reakce
to ale nemohu, protoze na localhostu je zavislych hodne nastaveni
No to nevím že by to šlo. Pokud to jde tak jak ? když tam zadám dvě IP oddělené mezerami tak tam nic nejede na verejne IP se mi sluzba neprojevi a zustava dale jen na localhostu. Nebo se to dela jinak ?
iptables -t nat -A PREROUTING -d <verejna IP> -p tcp -m tcp --dport 3306 -j DNAT --to-destination 127.0.0.1:3306Přístup na příslušný port z venčí nepovolujete v řetězci FORWARD, ale v INPUT. Pokud chcete povolit přístup jen dvěma IP adresám, můžete to udělat např. takhle:
iptables -A INPUT -p tcp -m tcp --dport 3306 -s <jedna_povolena_IP> -j ACCEPT iptables -A INPUT -p tcp -m tcp --dport 3306 -s <druha_povolena_IP> -j ACCEPT iptables -A INPUT -p tcp -m tcp --dport 3306 -j DROPPřípadně efektivnější by bylo vytvořit si na to speciální řetězec, kam pošlete vše na port tcp/3306, a tam už budete testovat jen zdrojovou IP adresu. Koncepčně lepší je na firewallu tohle neřešit a vyřešit to až přístupovými právy v MySQL (přístupová práva pak může přidělovat jen administrátor databáze a nepotřebuje k tomu součinnost administrátora firewallu), ale otázka je, zda můžete síťovému a autentizačnímu modulu MySQL věřit tolik, že je necháte volně dostupné z internetu – jestli třeba ustojí DoS útok apod. Já osobně bych tomu u databází asi moc nevěřil a raději bych přeci jen provoz blokoval už na firewallu.
Tak bohuzel zkusil jsem to a nefunguje. Jak bych mel zjistit az kam se spojeni dostalo ? nekde prece musi byt problem.
tcpdump -ni eth0 'port 3306'kde místo eth0 dejte jméno síťového rozhraní s veřejnou IP adresou, na kterou se připojujete.
Tiskni
Sdílej: