Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, mam tady Mikrotik 450 .. nemam s tim zadnou zkusenost. jak se prosim Vas dostanu do nejakeho nastaveni. Ma to vubec nejake webove rozhrani nebo jen konzoli?
A jak zjistim jeho IP, nejak se do toho nemuzu dostat...
IP adresa netreba. Zkuste se pripojit z winboxu na MAC server toho tika, pak nastavit adminovi heslo a IP adresu na interface.
Aaa... tak uz to jede.. pripojil jsem se pres Winbox.. je to pro me lehce spanelska vesnice... potrebuju nastavit, aby byly dva WAN porty a zbytek LAN... Z toho jeden WAN port, zalozni inernetove pripojeni.. jde to?
Ano, zkuste VRRP:
Tahle sranda slouží k tomu, aby při výpadku tohoto stroje převzal jeho funkci GW jiný stroj a uživatelé nic nepoznali. Ne pro záložní internetové připojení.
jj, mate pravdu. Pro zalozni pripojeni by se dalo vychazet z tohoto:
V mikrotiku jde nastavit téměř to samé co v linuxu. Jsou to vcelku schopný OS. Lze z toho nakonfigurovat cokoli. AP, router, iGW, klientské zařízení, firewall. Přečti si jejich wiki nebo fóra...tady ti tak obsáhlé nastavení nikdo asi neporadí. Bylo by to strašně na dlouho.
Ahoj mužu pomoci s nastavením microtika aa nebo mužu poskytnou demo s load balancingem se 3 linkami do internetu kde je QOS a firewall a udelaná agregace podle služeb jestli chce te demo satčí jen napsat
To "temer" je pravda :) Napr. od ROS 3.15 uz nelze pouzit brouting, zrusili ho, protoze pry (odpoved z fora) nefungoval. Pritom na verzi 3.10 mi fungovala asi rok bridge s transparentni proxy, a v tehle konfiguraci ROS jsem broute pouzival a bylo to funkcni. Moc se mi nelibi vyvojovy model, kdy radeji "nefunkcni" vec odstrani bez adekvatni nahrady (jasneho popisu, jak zmenit konfiguraci, aby se pro zakaznika nic nezmenilo a mel moznost pouzivat dal to, co drive), nez aby ji opravili.
Tiskni
Sdílej: