Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Ahoj chtel bych se zeptat na 2 otazky.
1) jak donutit DHCP server(na CentOS) aby logoval jinam nez do /var/log/messages
2) Mam v PC 2 rozhrani eth0(vnitrni IP 10.0.0.1) a eth1(vnejsi IP 192.168.160.130).
V konfiguraku /etc/dhcp.conf mam uvedeno:
subnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0
a dale range-dynamic-bootp 10.0.0.30-10.0.0.40(tzn DHCP vydava adresy z toho rozsahu)
A ted me zajima podle ceho DHCP server pozna na kterem rozhrani ty adresy propujcuje. A jestli je nejaka moznost mu to nakazat(napr budes je davat jen na eth0). Taky me zajima ze dejme tomu bych mu nakazal ze je bude propujcovat na eth0 ale zaroven bych mu nakazal ze na tomto rozhrani bude rozdavat adresy v rozsahu 192.168.0.1-192.168.0.10. Rozhrani eth0 by sice melo adresu 10.0.0.1(napevno nastavenou) ale me zajima ciste teoreticky jestli by to DHCP server "sezvejknul"(myslim to ze ma jinou adresu nez je rozsah ktery po nem chci pridelovat).
jak donutit DHCP server(na CentOS) aby logoval jinam nez do /var/log/messagesNakonfigurovat Syslog, aby zprávy od DHCPD logoval jinam.
Mam v PC 2 rozhrani eth0(vnitrni IP 10.0.0.1) a eth1(vnejsi IP 192.168.160.130). V konfiguraku /etc/dhcp.conf mam uvedeno:jestli se nepletu, DHCPD to pozná podle ip adres přidělených jednotlivým rozhraním a právě nastavenýmsubnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0a dale range-dynamic-bootp 10.0.0.30-10.0.0.40(tzn DHCP vydava adresy z toho rozsahu)
subnet
em. Tj. nebude přidělovat adresy z rozsahu 10/8 na eth1
, když na tomto rozhraní tento rozsah není.
Ze se to nastavuje v syslog vim jen jsem nevedel jak pac zadna volba s DHCP tam neni. Jinak dekuji za zodpovezeni otazky č2.
No povedlo se mi to po apikaci nasledujiciho navodu. Bohuzel mu moc nerozumim:(
Do dhcp.conf jsem pridal
log-facility local4;
A do syslog.conf jsem pridal
local4.* /var/log/dhcpd.log
na netu jsme nasel ohledne syslogu nasledujici:
facility
The facility argument is used to specify what type of program is logging the message. This lets the configuration file specify that messages from different facilities will be handled differently.
LOG_AUTH
security/authorization messages (DEPRECATED Use LOG_AUTHPRIV instead)
LOG_AUTHPRIV
security/authorization messages (private)
LOG_CRON
clock daemon (cron and at)
LOG_DAEMON
system daemons without separate facility value
LOG_FTP
ftp daemon
LOG_KERN
kernel messages
LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7
reserved for local use
LOG_LPR
line printer subsystem
LOG_MAIL
mail subsystem
LOG_NEWS
USENET news subsystem
LOG_SYSLOG
messages generated internally by syslogd
LOG_USER (default)
generic user-level messages
LOG_UUCP
UUCP subsystem
level This determines the importance of the message. The levels are, in order of decreasing importance:
LOG_EMERG
system is unusable
LOG_ALERT
action must be taken immediately
LOG_CRIT
critical conditions
LOG_ERR
error conditions
LOG_WARNING
warning conditions
LOG_NOTICE
normal, but significant, condition
LOG_INFO
informational message
LOG_DEBUG
debug-level message
Potreboval bych od vas radu k syntaxi zapisu log-facility local4;Co tam znamena ta 4 a proc je tam zrovna 4. Nejprve jsem myslel ze to znamena 4. polozku z facility tudiz DAEMON. Ale kdyz jsme v obou konfiguracnich souborech zmenil to local4 za slovo daemon tak uz mi to nelogovalo. Podle me tedy nezbyva nez si domyslet ze to patri do LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7
Ale pak mi neni jasny vyznam te 4rky.
Co se tyka zapisu local4.* /var/log/dhcpd.log tak tam je mi jasne ze hvezdicka nahrazuje vsechny typy zprav z
LOG_EMERG
system is unusable
LOG_ALERT
action must be taken immediately
LOG_CRIT
critical conditions
LOG_ERR
error conditions
LOG_WARNING
warning conditions
LOG_NOTICE
normal, but significant, condition
LOG_INFO
informational message
LOG_DEBUG
debug-level message
Podle me tedy nezbyva nez si domyslet ze to patri do LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7Ano, je to tak, mezi nulou a sedmičkou je i čtyřka…
Ale pak mi neni jasny vyznam te 4rky.Máte prostě 8 hodnot pro vlastní použití, vy jste si náhodou vybral čtyřku.
Kdyz to dotahneme do konce tak ta 4 v syslogu se "propoji" se 4 v dhcp.conf a tim padem loguje dhcp do meho souboru. Pak mi zbyva jeste 7 hodnot tzn na dalsich 7 sluzeb ktere si mohu podobne nakonfigurovat. Chapu to tak spravne?
local4
. Mohl jste si vybrat třeba kern
nebo kteroukoli jinou, jenže tuhle facilitypoužívá už jádro, takže by se vám motaly dohromady hlášky jádra a DHCP.
No ja jsem to podobne myslel... kdybych si vybral kern tak se mi tam bude logovat vse co souvisi s jadrem. Tim ze jsme si vybral cislo pod kterym nic neni(pod kernem jsou zpravy z jadra) a to same cislo uvedl jako facility v dhcp.conf tak se mi do toho logu budde opravdu ukladat jen to dhcp pac ten to ma uvedeno v dhcp.conf. Tam(v dhcp.conf) je local4 a v syslogu je ze local4 se ma cpat do /var/log/dhcp. Podle me je to logicke vysvetleni.
Tiskni Sdílej: