abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1991 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Logovani a pridelovani adres u DHCP

    polo23 avatar 13.7.2009 10:38 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Logovani a pridelovani adres u DHCP
    Přečteno: 491×

    Ahoj chtel bych se zeptat na 2 otazky.

    1) jak donutit DHCP server(na CentOS) aby logoval jinam nez do /var/log/messages

    2) Mam v PC 2 rozhrani eth0(vnitrni IP 10.0.0.1) a eth1(vnejsi IP 192.168.160.130).

    V konfiguraku /etc/dhcp.conf mam uvedeno:

    subnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0

    a dale range-dynamic-bootp 10.0.0.30-10.0.0.40(tzn DHCP vydava adresy z toho rozsahu)

    A ted me zajima podle ceho DHCP server pozna na kterem rozhrani ty adresy propujcuje. A jestli je nejaka moznost mu to nakazat(napr budes je davat jen na eth0). Taky me zajima ze dejme tomu bych mu nakazal ze je bude propujcovat na eth0 ale zaroven bych mu nakazal ze na tomto rozhrani bude rozdavat adresy v rozsahu 192.168.0.1-192.168.0.10. Rozhrani eth0 by sice melo adresu 10.0.0.1(napevno nastavenou) ale me zajima ciste teoreticky jestli by to DHCP server "sezvejknul"(myslim to ze ma jinou adresu nez je rozsah ktery po nem chci pridelovat).

    Odpovědi

    13.7.2009 12:16 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Logovani a pridelovani adres u DHCP
    jak donutit DHCP server(na CentOS) aby logoval jinam nez do /var/log/messages
    Nakonfigurovat Syslog, aby zprávy od DHCPD logoval jinam.
    Mam v PC 2 rozhrani eth0(vnitrni IP 10.0.0.1) a eth1(vnejsi IP 192.168.160.130).

    V konfiguraku /etc/dhcp.conf mam uvedeno:
    subnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0
    a dale range-dynamic-bootp 10.0.0.30-10.0.0.40(tzn DHCP vydava adresy z toho rozsahu)
    jestli se nepletu, DHCPD to pozná podle ip adres přidělených jednotlivým rozhraním a právě nastaveným subnetem. Tj. nebude přidělovat adresy z rozsahu 10/8 na eth1, když na tomto rozhraní tento rozsah není.
    polo23 avatar 13.7.2009 12:30 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Logovani a pridelovani adres u DHCP

    Ze se to nastavuje v syslog vim jen jsem nevedel jak pac zadna volba s DHCP tam neni. Jinak dekuji za zodpovezeni otazky č2.

    13.7.2009 12:37 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Logovani a pridelovani adres u DHCP
    V tom případě se vám to loguje asi spolu s dalšími hláškami z nějaké úrovně. Takže je potřeba z tohoto logování vyjmout logování DHCP a přidat novou konfiguraci logování pro DHCP. Jak se to udělá najdete v manuálu pro vaši logovací službu.
    polo23 avatar 13.7.2009 13:13 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Logovani a pridelovani adres u DHCP

    No povedlo se mi to po apikaci nasledujiciho  navodu. Bohuzel mu moc nerozumim:(

    Do dhcp.conf jsem pridal

    log-facility local4;

    A do syslog.conf jsem pridal

    local4.* /var/log/dhcpd.log

    na netu jsme nasel ohledne syslogu nasledujici:

    facility

    The facility argument is used to specify what type of program is logging the message. This lets the configuration file specify that messages from different facilities will be handled differently.

    LOG_AUTH

        security/authorization messages (DEPRECATED Use LOG_AUTHPRIV instead)

    LOG_AUTHPRIV

        security/authorization messages (private)

    LOG_CRON

        clock daemon (cron and at)

    LOG_DAEMON

        system daemons without separate facility value

    LOG_FTP

        ftp daemon

    LOG_KERN

        kernel messages

    LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7

        reserved for local use

    LOG_LPR

        line printer subsystem

    LOG_MAIL

        mail subsystem

    LOG_NEWS

        USENET news subsystem

    LOG_SYSLOG

        messages generated internally by syslogd

    LOG_USER (default)

        generic user-level messages

    LOG_UUCP

        UUCP subsystem

     

     

    level This determines the importance of the message. The levels are, in order of decreasing importance:

    LOG_EMERG

        system is unusable

    LOG_ALERT

        action must be taken immediately

    LOG_CRIT

        critical conditions

    LOG_ERR

        error conditions

    LOG_WARNING

        warning conditions

    LOG_NOTICE

        normal, but significant, condition

    LOG_INFO

        informational message

    LOG_DEBUG

        debug-level message

    Potreboval bych od vas radu k syntaxi zapisu log-facility local4;Co tam znamena ta 4 a proc je tam zrovna 4. Nejprve jsem myslel ze to znamena 4. polozku z facility tudiz DAEMON. Ale kdyz jsme v obou konfiguracnich souborech zmenil to local4 za slovo daemon tak uz mi to nelogovalo. Podle me tedy nezbyva nez si domyslet ze to patri do LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7

    Ale pak mi neni jasny vyznam te 4rky.

    Co se tyka zapisu local4.* /var/log/dhcpd.log tak tam je mi jasne ze hvezdicka nahrazuje vsechny typy zprav z

    LOG_EMERG

        system is unusable

    LOG_ALERT

        action must be taken immediately

    LOG_CRIT

        critical conditions

    LOG_ERR

        error conditions

    LOG_WARNING

        warning conditions

    LOG_NOTICE

        normal, but significant, condition

    LOG_INFO

        informational message

    LOG_DEBUG

        debug-level message 

    13.7.2009 13:57 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Logovani a pridelovani adres u DHCP
    Podle me tedy nezbyva nez si domyslet ze to patri do LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7
    Ano, je to tak, mezi nulou a sedmičkou je i čtyřka…
    Ale pak mi neni jasny vyznam te 4rky.
    Máte prostě 8 hodnot pro vlastní použití, vy jste si náhodou vybral čtyřku.
    polo23 avatar 13.7.2009 14:17 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Logovani a pridelovani adres u DHCP

    Kdyz to dotahneme do konce tak ta 4 v syslogu se "propoji" se 4 v dhcp.conf a tim padem loguje dhcp do meho souboru. Pak mi zbyva jeste 7 hodnot tzn na dalsich 7 sluzeb ktere si mohu podobne nakonfigurovat. Chapu to tak spravne?

    13.7.2009 14:30 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Logovani a pridelovani adres u DHCP
    Ne, nikam se nic nepřipojí. Existují následující povolené hodnoty pro facility. Každá aplikace, která loguje přes Syslog, si jednu z těchto hodnot musí vybrat, a Syslog pak na základě této hodnoty zase umí zprávy roztřídit.
    • auth
    • authpriv
    • cron
    • daemon
    • ftp
    • kern
    • local0
    • local1
    • local2
    • local3
    • local4
    • local5
    • local6
    • local7
    • lpr
    • mail
    • news
    • syslog
    • user
    • uucp
    Vy jste si vybral zrovna local4. Mohl jste si vybrat třeba kern nebo kteroukoli jinou, jenže tuhle facilitypoužívá už jádro, takže by se vám motaly dohromady hlášky jádra a DHCP.
    polo23 avatar 13.7.2009 15:14 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Logovani a pridelovani adres u DHCP

    No ja jsem to podobne myslel... kdybych si vybral kern tak se mi tam bude logovat vse co souvisi s jadrem. Tim ze jsme si vybral cislo pod kterym nic neni(pod kernem jsou zpravy z jadra) a to same cislo uvedl jako facility v dhcp.conf tak se mi do toho logu budde opravdu ukladat jen to dhcp pac ten to ma uvedeno v dhcp.conf. Tam(v dhcp.conf) je local4 a v syslogu je ze local4 se ma cpat do /var/log/dhcp. Podle me je to logicke vysvetleni.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.