Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Ahoj mam takovy mensi problem s pravy se sambou. Vse mam poladene vse jede jak ma. Mam jen jeden problem v souboru smb.conf mam uvedeno sdileni adresare jako public. Muze do neho zapisovat kdokoliv. V definici public mam 2 direktivy o kterych je rec. "directory mask = 0777" a "create mask = 0777". Kdyz se prihlasim z windows jako samba uzivatel a vytvorim v public adresari adresar a pak se na serveru podivam na jeho prava tak jsou drwxrwxrwx coz je podle masky naprosto spravne. Problem nastava kdyz jsme vytvoril v public soubor text.txt. Prava by mela byt stejna jako u vytvoreneho adresare protoze i masky jsou identicke. Ale prava vypadaji nasledovne -rwxrw-rw-. Jak pro skupinu tak pro ostatni chybi pravo x(spousteni). Nevite nekdo v cem by mohl byt problem? Diky za kazdou radu
V tomhle Vám neporadím, nikdy mě nenapadlo dát create mask na 0777. Spíš se chci zeptat (abych si rozšířil obzory), jaký k tomu máte důvod?
No prece k tomu ze kdyz mam adresar PUBLIC zrizeny za tim ucelem aby si kazdy mohl nahravat kopirovat a mazat a SPOUSTET co chtel tak u tech souboru tam potrebuju pravo na spusteni. Chapu mozna by ste to obesel tak ze by ste si soubor skopcil tim se stal jeho vlastnikem a mate po problemu. Ale berte v uvahu ze je to napr(ted strelim od boku) 2GB AVI soubor a uzivatel si ho chce rovnou spustit a ne pretahovat... Takze tak:)
Na take "spustenie" mutlimedialneho suboru predsa nemusi byt nastaveny executed flag na linuxovom filesysteme (pokial nepouzivate ACL na strane serveroveho filesystemu)? Predsa sa ta particia musi tvarit ako "windows_compatible", a windows ziadny "x" flag ako svoj ekvivalent nepozna (mapuje sa na nejaky windows atgribut, ale ziaden z nich nema funkciu "executed"). Takze ziadne "pretahovanie" suboru na lokalny disk sa nemusi konat.
Je mi sice jasne, ze problem ktory uvadzate, problemom naozaj je (nenastaveny x flag), ale nedalo mi nezareagovat na vas prispevok.
X flag se používá na mapování souborových atributů windows, nemá to nic společného s execute na unixu. Viz MAP ARCHIVE, MAP HIDDEN, atd.
Na to ale přece nepotřebujete právo spuštění na Linuxu.
Před časem jsem to také řešil, myslím si že se jedná o chybu/vlastnost samby 3.2 a výše. Práva k souboru se nenastaví korektně, nezkopírují se práva vlastníka adresáře. Mám pocit, že by to mohlo být opraveno ve verzi 3.3.5 (Fix posix acls when setting an ACL without explicit ACE for the owner (bug #2346). Ale ještě jsem to nezkoušel.
Ted jsme tam zkousel nahrat spustitelny soubor a spustit ho jinym uzivatelem a jelo to. Jde o to ze tohle budu prezentovat sefovi a ten se me bude ptat proc na serveru chybi ta "x". Ja zas jen sklopim hlavu vyslechnu si jak jsem neschopny:(
W. se vůbec neohlíží na nějaký příznak x (jak by se k němu taky dostaly, že). Buď je to pro ně spustitelný soubor (exe, bat, ...) a spustí jej, nebo je definovaná asociace koncovky a spustí na ten soubor asociovaný program.
jasne ale vemte si ze by se takovy uzivatel dostal primo na linux a chtel tam neco spustit tam by mu priznak "x" uz chybel.
Chapu to co pisete ale Vy jste asi uplne nepochopil me. Ja jsem resil jen princip to je vse OK? Jen mi nelezlo do hlavy proc 777 nedelaji rwx. Bezpecnost a ostre nasazeni je vec druha. Mozna jsme uvedl spatny priklad ale nejak jsem to popsat musel. Naposledy pripominam jde o princip. Dekuji za pochopeni.
Nemáte nastaven umask pro Lin. uživatele?
Přečtěte si v manuálu nápovědu ohledně: create mask, security mask, force create mode, force security mode.
Od jisté verze samby a CIFS se na create mask/mode nebere ohled a řídí to security mask/mode.
Tiskni
Sdílej: