Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím, nedaři se mi nastavit dvě věci.
Při nastavení 5.1 v pulse se mi zvuk zasekává (nastavení stereo funguje). Zvukovky mám dvě, zvuk hrál na integrované (na tu mám připojená sluchátka), tak jsem ve Voliči zařízení zadal jako Default Sink označení dedikované zvukové karty, což zabralo. Stále ale neumím nastavit duplikaci sterea na 5.1.
Při rozlišení 1152 x 864 lze pomocí Rozlišení obrazovky nastavit obnovovací frekvenci maximálně 85 Hz, ale já bych chtěl 100 Hz.
Nevíte, jak bych mohl požadovaných nastavení docílit?
Při rozlišení 1152 x 864 lze pomocí Rozlišení obrazovky nastavit obnovovací frekvenci maximálně 85 Hz, ale já bych chtěl 100 Hz.
Nevíte, jak bych mohl požadovaných nastavení docílit?
Musíte mít správně nastavený typ monitoru. Nejsnadněji pomocí sudo -E sax2
a pokud se vyznáte v nastavení Xorg, pak můžete rovnou v /etc/X11/xorg.conf
editovat sekci Monitor.
Tiskni
Sdílej: