O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »Ahojte skusam skompilovat postfix 2.5.5 s podporou TLS mam
openssl 0.9.8k 25 Mar 2009 ale pri kompilacii mi to padne na
/usr/lib/libcrypto.a(c_zlib.o): In function `zlib_stateful_expand_block': c_zlib.c:(.text+0x88d): undefined reference to `inflate' /usr/lib/libcrypto.a(c_zlib.o): In function `zlib_stateful_compress_block': c_zlib.c:(.text+0x8f6): undefined reference to `deflate' /usr/lib/libcrypto.a(c_zlib.o): In function `zlib_stateful_init': c_zlib.c:(.text+0x99d): undefined reference to `inflateInit_' c_zlib.c:(.text+0x9ff): undefined reference to `deflateInit_' collect2: ld returned 1 exit status make: *** [master] Error 1 make: *** [update] Error 1
netusim kde moze byt problem daka idea?
a takto som to kompiloval este ma napada ze bude treba pouzit asi daky patch
ale naozaj neviem
make makefiles CCARGS="-DUSE_TLS" AUXLIBS="-lssl -lcrypto"
make
Nevim, na jakem systemu se to pokousis kompilovat, ale prijde mi to nejake podivuhodne. Pokud vim, postfix se odjakziva kompilovat 'klasicky' - configure, make, make install.
Aha, tak si to pamatuju spatne. Co to je za system, at se muzu podivat podrobneji?
Pokud vim, postfix se odjakziva kompilovat 'klasicky' - configure, make, make install.
hm... u postfixu configure a odjakziva 
Ja pouzivam MySQL a SSL podporu (Cyrus, dovecot) muj slackbuild ma toto:
make makefiles CCARGS='-DUSE_SASL_AUTH -DUSE_CYRUS_SASL -I/usr/include/sasl -DUSE_TLS -DHAS_SSL -I/usr/include/openssl -DHAS_MYSQL -I/usr/include/mysql' \
AUXLIBS="-L/usr/lib -lsasl2 -L/usr/lib -lssl -lcrypto -L/usr/lib/mysql -lmysqlclient -lz -lm"
make
Tiskni
Sdílej: