Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
zdravim,
je niekto ochotny pomoct pri rozbehani ontv - http://live.gnome.org/OnTV, teda gnome appletu - parsera a viewera xmltv dat na mojom stroji? xmltv data mam, porovnatelnu alternativu (pekny vzhlad, ikona v trayi) sa mi najst nepodarilo a pythonu neholdujem. problem je ten, ze
1. wizard pri nacitani dat nechce skoncit
2. ked uz sa mi nejakym sposobom podari ontv nakonfigurovat, nezobrazi mi kanaly. vlastne sa mi to podarilo len raz, po restarte uz vsak ani tuk
skusal som kontaktovat povodneho autora, lenze ten mi odpisal, ze na projekt uz nesiahol vyse 2 rokov a navyse nema cas.
takze pokial niekto pythonu jakz-takz rozumie a ma trochu casu nazvys, tak sa urcite dohodneme i na nejakej tej financnej kompenzacii.
inak teda pouzivam arch linux-current a kontaktovat ma mozte cez formular na abicku.
zdravi,
jose
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: