Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám v síti několik různých Výchozích bran, potřebuju nějak zjistit přes které brány komunikují všechny počítače v síti. Jedna možnost je sledovat ARP provoz na brány, jenže ARP dotazy chodí jen po zapnutí počítače nebo po delší nečinnosti.
Prosím o tipy...
ve větší síti je vhodné mít více bran. DHCP mám, ale na některých klientských počítačích jsou pevně nastavené IP a brány. Některé počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit. Vlastně bych potřeboval určit, které počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit. Ty počítače si spravují uživatelé sami.
Nezatíží příliš tcpdump stroj, na kterém to spustím? Nebo nezpomalí komunikaci?
Samozřejmě záleží na šířce datového toku (dumpovat gigabity asi nebude to nejlepší).
Nicméně když napíšte rozumný pcap filtr, který chytí jen ne-broadacstové packety jejichž cílová IP adresa nepatří vaší bráně (nezapomeňte zůstat v nepromiskuitním režimu (parametr -p)), tak disku ulehčíte.
Napadá mě, že by bylo lepší použít netfilter. Obdobné pravidlo hoďte do řetězce FORWARD a přes --limit omezte logování. Adresy se vám nebudou tolik opakovat.
Vlastně bych potřeboval určit, které počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit.Tá brána je hlúpa krabička alebo PC? Ak krabička dá sa tam dať dočasne Linuxové PC? Ak by na tej bráne boli iptabels, tak môžeš pridať pravidlo do FORWARD, ktoré zaloguje pakety, ktoré tade prechádzajú. Zo zalogovaných paketov postupne vysleduješ IP adresy strojov, ktoré tade chodia a postupne ich nasmeruješ na inú bránu.
Traceroute.
NN
hm .. odkial to chces zistovat ? z border routeru (asi ee) ? default gateway pre kazdy jeden host na sieti ? per subnet/vlan ?
ak to zistujes od strany hosta tak by som skusil na tvojom segmente pingnut 224.0.0.2, 224.0.0.18, atd.. - zistit kto na tvojej subnete router-om ..
ono sa to tazko len moze hadat bez topologie ..
Na každym routeru vymaž arp tabulku a sleduj, co/kdo žije
díky všem za odpovědi.
Tiskni
Sdílej: