Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Ahoj, mam takovy problem co se tyka programu a demonu. Instaloval jsem testovaci server a vse jsme instaloval a konfiguroval pod rootem. Vim ze to je spatne jen jsme si chtel ulehcit praci.... Vim jake nebezpeci by hrozilo napr pri ostrem provozu. Chci se ted zeptat jak to udelat kdyz se pri startu spusti sluzby jako:
DHCP,POSTFIX,IPTABLES,SPAMASSASSIN,SAMBA,SQUID(proxy server)
aby se spoustely tak jak maji. Ja prave nevim jestli se maji spoustet pod nejakym systemovym uzivatelem a nebo jestli se pro ty sluzby vytvareji nejaci novi uzivatele s omezenyma pravama.
Dale me zajima kde se to nastavuje pod kterym ta ci ona sluzba pobezi.
Diky
Hledejte v dokumentaci vaší distribuce nebo jednotlivých programů. Každá distrubuce nebo program na to může jít jinak.
To, že se programy instalují a konfirugují pod rootem, je běžná záležitost, protože jen superuživatel může zapisovat do systémových adresářů a měnit nastavení služeb.
Podivej se pres `ps axu` pod jakym uzivatel jednotlive procesy bezi, to ze se konfiguruji nebo spousti pod root uctem, neznamena ze pod nim i bezi
iptables
není žádná služba, je to jen obslužná utilita.
DHCP server, Postfix a Samba musí běžet pod rootem, protože naslouchají na privilegovnaém portu.
Muzete mi blize popsat co si mam pod tema linuxovyma kvalifikacema predstavit?
Shodou okolností je o nich dnešní zprávička.
Obceně jde o rozklad privilegovaných operací do skupin. Namísto suid bitu nebo běhu pod rootem, má pak proces přidelenou určitou sadu kvalifikací (např. může pracovat s privilegovanými sockety, může měnit EUID, může ovládat cizí procesy) a jádro si ověřuje požadovanou akci proti těmto kvalifikacím. Takže ve výsledku proces nemusí mít oprávnění dělat úplně všechno jako root, ale jen nezbytnou množinou kategorii operací.
Kvalikace se přidělují při vzniku procesu a to děděním a z iuzlu souboru programu. Jejich „kombinací“ pak vzniká sada efektivních kvalifikací. Proces se také může obvykle nějaké kvalifikace nenávratně vzdát.
V podstatě se jedná o zjemnění univerzílního oprávnění rootovských procesů. Ale i toto zjemnění není úplně hladké až na úroveň jednotlivých systémových volání. Na to pak lze použít bezpečnostní moduly jako je SELinux.
No DNS mi taky bezi na privilegovanem portu UDP 53 a bezi pod uzivatelem named.
OK me ale bezi pod rootem i proxy server a ten bezi na 3128 a ja nevim jak to udelat aby bezel pod nejakym omezenym uctem i kdyz sam nevim pod kterym. Vim jen ze cim mene sluzeb bezi pod rootem tim je server bezpecnejsi.
Ted jsm es edival treba do spousteciho skriptu dhcpd a uzivatel tam neni nikde uvedeny. Nevim jakym zpusobem to mam urcit pri startu sluzby:( Distro mam CENTOS.
Ja ani nevim jak se to dela. Man selinux mi nerekl nic a kdyz jsem jen tak po haluzi zkusil napsat selinux tak to prikaz taky nenaslo.
tady je ukazka startovaciho scriptu pro slackware, kde je ve scriptu zadano, ze se sluzba startuje pod uzivatelem postgres i presto, ze script jako takovej spousti root
www.linuxpackages.net/forum/viewtopic.php
koukni na to a treba to v CENTOS bude obdobny
hmm tam jsme toho uzivatele postgres sice nasel ale byly tam k nemu aj nejake parametry ...ja bych samozrehjme jen mohl hadat co znamenaji. Takze podle toho to neudelam. Aj tak diky za nasmerovani.
postgres je jen user v promenne PGUSER
pro start se pouzije tato cast ze scriptu
su - $PGUSER -c "$DAEMON -i -S -D '$PGDATA'"
coz je totez, jako su- postgres -c /usr/sbin/postmaster -i -S -D /var/lib/pgsql
-i -S -D jsou parametry postmateru a PGDATA je /var/lib/pgsql, tedy adresar, kde jsou data postgresu ulozena
tedy pokud bys nejakou sluzbu spoustel presne tak, jak nyni, jen do scriptu pridal uzivatele, pod jakym se ma spoustet, tedy tim su- user -c porgram/sluzba, tak by to melo fungovat
jen nektere programy se daji spoustet pouze pod rootem, tedy tam by bylo zapotrebi to osetrit i pravama toho daneho uzivatele
sorry, ty cesty v promennych v odkazu vyse jsou jine, nez jake jsem uvedl nyni. to jen pro pripad, ze by to mohlo zmast
v te ukazce je to presne takhle
PGUSER=postgres
DAEMON="$prefix/bin/postmaster"
PGDATA="/usr/local/pgsql/data"
Tiskni
Sdílej: