Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Zdravim, přes webmail jdou mejly odesílat, ale jakmile na něj odpovim nebo napíšu novou zprávu, tak mi to okamžitě pošle mejl s následujícím..
You message for <info@seedbox.cz> from 2009/07/27 could not be delivered.
It's attached below.
Důvod / Reason:
---------------
554 smtp; 554 5.7.1 <info@seedbox.cz>: Relay access denied
Chyba transakce.
Transaction failed.
V příloze je postconf.
mynetwork a mydestination je špatně. Máš nastavený relay pouze pro loopback, proto ti chodí webmail. Viz. vzorový main.conf
nasvatil jsem mydestination = $myhostname, $mydomain, mail.$mydomain, localhost
do mynetworks jsem nastavil ip serveru a nic, pak jsem nastavil mynetworks = (nic) a zase relay access denied :)
už jsem z toho zoufalej
Priklad nastaveni mynetworks
mynetworks = 127.0.0.0/8 172.16.0.0/12 192.168.1.0/24
proste adresy nebo cele site pocitacu pro ktere chces aby mailserver posilal zptavy i na jine domeny nez mas v mydestination.
myhostname = pocitac.domena.cz mydomain = domena.cz myorigin = $mydomain mydestination = localhost inet_interfaces = all mynetworks = 127.0.0.0/8 relay_domains = $mynetworks alias_database = hash:/etc/postfix/aliases local_transport = error:local delivery is disabledPodobný konfigurační soubor main.cf mívám na všech počítačích, které se primárně nezabývají poštou. Potřebujete nejspíš doplnit další IP/sítě (čárkou oddělené), ze kterých se má pošta odesílat (v textu zvýrazněno).
To bych z toho ale přece musel udělat open relay nebo ne? Nepotřebuju ze kterých, ale jenom na ten počítač přece ne?
pokud máš dvě sítě, tedy veřejnou IP a vnitřní síť s NATemDůležitý je hlavně firewall, ne NAT. Pokud se dá z internetu do vnitřní sítě dostat přes NAT, je to úplně stejný open-relay, jako kdyby to bylo rovnou na veřejné IP adrese.
Já jsem to vyřešil tak, že jsem se na celý tohle vykašlal a udělal si to znova na jinym stroji ( to jsem od začátku chtěl, abych měl oddělenej mailserver od webserveru ), protože tohle je nějaká splácanina s VHCS2 (postfix + courier)
Já jsem zkoušel podle toho, co jste tady psali a nic, každopádně je to ve fázi, kdy to pořád nejde a můžu to zkoušet, maily jsem vyřešil někde jinde. A někde jsem se dočetl, nestli tomu nevadí reverzní záznam?
mydestination = $myhostname, $mydomain, mail.$mydomain, localhost mynetworks = 127.0.0.0/8 192.168.1.0/24 (tohle oprav podle vlastní sítě, tohle je příklad!)Více vysvětleno v příspěvku níže ... Reverzní záznamy mají vliv na komunikaci mezi SMTP servery, správně byjsi ho měl ít nastavený, něteré servery (třeba i můj) odmítají maily od serverů bez FDQN - většinou se totiž jedná o SPAMy a admin by si to měl u skutečného serveru nastavit (u správce IP rozsahu, ne u sebe). Relay access denied je skutečně chyba, kdy SMTP server nedůvěřuje klientovi, protože ... např. není v seznamu důvěryhodných sítí, tedy tvé vlastní (jiné než localhost). Tohle oprav ... a nezapomeň na reload postfixu!!!
mydestination
, virtual_alias_domains
a virtual_mailbox_domains
. Pokud vám nefunguje přijímání pošty, máte špatně nastavené tohle. Smart-relay se pak konfiguruje pomocí mynetworks
– v tomto případě se bude Postfix zabývat e-mailem na jakoukoli doménu, ale zase musí odesílající počítač (resp. ten, který předává e-mail Postfixu) patřit do sítě vyjmenované v mynetworks
.
Tiskni
Sdílej: