Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Mám nainstalován SLES 11, provedl jsem jeho registraci (mám teď 60 dnu podpory). Chci se zeptat, zda je možné použít nějaký jiný repzitář než ten co je oficiální pro SLES. Je možné přidat repozitář pro openSUSE 11 (11.1)? Bude to fungovat nebo nastanou komplikace.
ja bych to radsi nemichal. Sam pouzivam SLED a na download.opensuse.org/repositories je spousta repozitaru, ktere jsou urceny pro SLED nebo SLES a jsou v adresari SLE_11 tento repozitar muzete pridat do zypperu a pouzivat ho.. Pokud hledate neco konkretniho jdete na http://software.opensuse.org/search a tam ji zadejte, ze hledate software pro SLES/D11
Také bych se bál repozitáře míchat. Když pak budete podpoře tvrdit, že půlka systému je SLES a půlka openSUSE, asi Vám moc nepomůžou.
Na Vašem místě bych maximálně stáhl samotné RPM s požadovaným programem a vyzkoušel, jestli mu závislosti ze SLES budou stačit. Když však přidáte celý repozitář, může se stát, že rutinní aktualizace Vám ze SLES vyrobí openSUSE.
Elegantní řešení pak je založit si účet na openSUSE Build service a nezbytné balíčky si překompilovat pro SLES.
Mam pocit ze SLED a Open Suse , je lepsie davat na domacu masinu Open. Aspon mne sa to osvedcilo s SLED je prilis vela roboty, pretoze mnohy soft je starsieho data a nemusi ist tak dobre. Voci Open nemam zadne vyhradi. Co sa repozitory tyka jednoznacne zypper a pridavat sa daju aj cez yast2. Mnohe repo.. najdete na SUSE vyhladat napr packman a pod.
Tiskni
Sdílej: