Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
Dobrý den,
Řešim tu jeden problém. Nainstaloval jsem si Linux server a potřeboval bych z venku ovládat stanice s Woknama za ním. Co použít? VNC, NX nebo něco jiného? Budu se na to dívat jak z Linuxu tak z Windows. Případně jen z Windows na Windows. Jak na to a co zvolit? Nikdy jsem toto neřešil, tak bych uvítal nějaké rady, nejlépe přímo jednoduché řešení.
M.
Zřejmě nějaké VPN řešení, třeba openvpn. Server poběží na serveru a když se klientem připojíš zvenku, budeš mít přístup na vnitřní síť a můžeš se připojit k libovolnému stroji uvnitř.
Myslíš jako dostat se pomocí vpn nebo treba pomoci ssh na prikazovy radek serveru a odtut treba spustit vnc?
Rozdělil bych to. VPNkou si vyřešíš vzdálený přístup do sítě k ostatním počítačům. Nebudeš muset řešit tunely z konkrétních vnitřních stanic.
Vzdálené ovládání - můžeš pak zvolit vzdálenou plochu windows, vnc, NX, ssh, cokoliv.
Pro tento účel mi VPN přijde pohodlnější než pouhý tunel přes ssh, který navíc bývá docela nestabilní při delším otevření bez průtoku dat.
ssh -L <libovolný volný port u tebe>:<IP stanice>:<port na stanici> user@server
a připoj se s VNC klientem na localhost:<libovolný volný port u tebe>.
Ano server natuje. Ale nejak nechapu <libovolý volný port u tebe> - to si to mám vycucat z prstu a povolit na FW? Port na stanici jaký? Tzn. instalovat vncserver na serveru a na stanicich a pres vnc vieweru na serveru to pujde na stanici?
ssh -L 1234:192.168.0.2:5900 user@server
a připojíš se na localhost na port 1234, SSH bude všechny požadavky forwardovat na cílovou stanici na port 5900.
http://www.root.cz/clanky/nx-vzdalena-plocha-pro-sneky/
Tiskni
Sdílej: