Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Zdravím,
máte prosím někdo zkušenosti se streamováním (části) obrazovky pro potřeby zaškolení uživatele? Jde mi o minimální latenci, zobrazení v rozumné kvalitě a zobrazení kurzoru.
Zatím to testuji na lokálu a předpokládám, že minimální latence na lokálu bude i minimální latence přes internet.
VLC to umí, ale jeho zpoždění je poměrně velké. Nejvíce se mi zatím líbí xvidcap
xvidcap -v --fps 8 --audio no --file screen.mpeg --cap_geometry 1024x768+0+0 --quality 10
kde screen.mpeg je FIFO a vedle toho:
cat screen.mpeg | mplayer -v -
Zde mám zpoždění do půl sekundy, což je super. Bohužel nevím, jak ten MP4 streamovat (ffserver se k tomu moc nemá). Ideální by bylo, kdyby klientem mohl být VLC (snadná konfigurace ve windows).
Předem díky za zkušenosti, nápady, připomínky.
Ještě dodám, že mi nejde o přímou interakci s desktopem (ala VNC). Ale možná to u VNC skončí. Uživatelé budou z různých míst a bez možnosti instalace složitějších softů. Nejlépe jen link na webu :)
Zkoušel jsem přinutit VLC zobrazovat lokálně z roury (jako to zvládal mplayer), ale nevyzrál jsem nad ním. O streamování z roury jsem se tudíž ani nepokusil. Velice rád bych to zkusil, ale netuším jak. Tou bezstrátovou inkrementální kompresí se myslí co? Velice nerad bych ten "draze" vyrobený mpeg4 z xvidtune konvertoval do něčeho jiného, to už by stroj online nestíhal, navíc by se zase navýšila latence. Díky moc za radu.
Zkoušel jsem přinutit VLC zobrazovat lokálně z roury (jako to zvládal mplayer), ale nevyzrál jsem nad ním.
Já jsem to taky nezkoušel, ale čekal bych, že to půjde. Asi bych se zaměřil na nastavení velikosti bufferů (to je důležité kvůli zpoždění) a ujistil se, že se video nepřekódovává.
Tou bezstrátovou inkrementální kompresí se myslí co?
Tím jsem myslel, že když v běžném GUI se mění jen určitá drobná oblast obrazovky, což VNC chápe, a tak dokáže přenášet jen tento drobný rozdíl. Tato optimalizace je ale cizí obecným video kodekům, které kromě toho, že musí zvládat i změnu celé scény, tak taky musí opakovaně vysílat klíčové snímky obsahující celou scénu (kvůli posunu v přehrávání, připojování klientů uprostřed proudu). Ale je možné, že xvidcap má proces kódování silně pozměněn.
Bezztrátovostí jsem myslel, že protože se na obrazovce většinou nic neděje nebo se děje někde něco malého, má smysl obraz komprimovat bezztrátově (tedy žádný JPEG). Požitek ze sledování takového záznamu je mnohem větší a často i nutný, protože u ztrátového kódování by se text psaný do vstupního řádku proměnil v rozmazanou šmouhu, ze které člověk může jen tušit, co tam bylo napsáno.
Ale je samozřejmě otázka, na kolik klientů jsou běžné VNC servery stavěné. Třeba se ukáže, že RTP proud vysoce kvalitního videa přes UDP reflektor je schůdnější řešení než VNC.
Ohledně proudování videa je nutné si uvědomit, že na to musí být video ve správném kontejneru. Ne všechny lze proudovat.
Proto jsem doporučoval vlc na přepsání kontejneru do nějakého vhodného pro proudování.
Kromě vlc mě ještě napadá Icecast. Ten umí proudovat cokoliv v Ogg (i když s výsledným proudem má mplayer problémy, vlc mi funguje). Nevím ale, jestli umí číst z roury.
Aha, sorry, přehlédl jsem VNC - VLC :)
Klient bude vždy jen jeden, ale jde mi také o minimální požadavky na jeho straně (ideálně jen moderní prohlížeč :) ). Jinak bych mu poslal xvidcapovský stream netcatem do mplayeru a hotovo :)
Zajímavé, že xvidcap produkuje docela ostrý obraz i při velké kompresi.
Tak jsem se čtením streamu z roury přes VLC nijak nepochodil, zkusím se zaměřit na nevideo řešení přes vnc. Díky za případné tipy.
Tiskni
Sdílej: