Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
#!/usr/bin/perl
use strict;
use warnings;
my @foo;
my @bar;
while(<>) {
push @foo, $_;
do { unshift @bar, @foo; @foo = (); } if @foo == 2;
};
print foreach @bar;
.. pokud jsem to teda pochopil spravne a melo to delat tohle:
> seq 1 6 | ./hehe
5
6
3
4
1
2
hehe .. netreba ukladat jako hehe, ale proti gustu zadnej disputat .. hehe
co se tyce permissions denied, tak to tipuju na opomenute `chmod +x hehe` .. hehe ;)
.. aneb. musis tomu priradit executable flag :D .. muehehe
seq 1 6 | sed 'N;s/\([^\n]*\)\n\(.*\)/\2\n\1/' | tac
shell brainfucks Vs perl brainpetting?
nemam rad kod, u kteryho musim za tejde badat, *jak *jsem *to *k *certu *tenkrat *myslel ..
bash$ time seq 1 1000000 | ./hehe > /dev/null real 0m1.189s user 0m1.764s sys 0m0.056s bash$ time seq 1 1000000 | sed -n 'h;n;p;g;p' | tac > /dev/null real 0m0.862s user 0m0.964s sys 0m0.048s
bash$ wc -c hehe 166 hehe bash$ wc -c <<<"sed -n 'h;n;p;g;p' | tac" 25
Sakra, hodit to do hold bufferu mne nejak vubec nenapadlo, dobry a elegantni!
Dobrý řešení, tady je ještě o 2 znaky kratší (a možná i rychlejší, ale neměřil jsem to), s vypuštěním mezer okolo svislítka dokonce o 4 znaky :)
$ wc -c <<<"sed -n 'h;n;G;p'|tac"
21
$
sed 'x;n;$G' | tac
pokud bych se povznesl nad prázdné řádky na konci :)
bash$ time seq 1 1000000 | ./hehe > /dev/null real 0m1.189s user 0m1.764s sys 0m0.056s bash$ time seq 1 1000000 | sed -n 'h;n;p;g;p' | tac > /dev/null real 0m0.862s user 0m0.964s sys 0m0.048s
ad.1) vase reseni aka 'h;n;p;g;p' je moc hezke .. neznal jsem.
ad.2) obe reseni maji presto jednu nevyhodu .. na skutecnem unixovem systemu se v lepsim pripade chovaji jinak nez na Linuxu (rozumej nepredvidatelne) .. v horsim nefungujou vubec :D .. ps. je to 1:1 (neprevidatelne:nefungujou .. a to neni dobra bilance ..)
testovano na:
SunOS t5240-s10u7 5.10 Generic_139555-08 sun4v sparc SUNW,T5240
FreeBSD 7.2-RELEASE
mistre :D .. ok, pokud chceme *nekde *zustavat tak si ujasneme pojmy ::
a) neskromne si myslim, ze sed umim stejne jako perl a ne-li lepe .. sed == REs a ty jsou vsude stejne
b) to co vy zovete sed je v pravem slova smyslu GNU-sed .. me hlavni zamereni se netyka paznechtu jmenem GNU ale POSIX compliant systemu (jako napr unixove systemy, neplest s Linuxem ktery je unix-like) .. vas kod bohuzel nefunguje jinde nez na Linuxu (osobne jsem zkousel bsd a solaris) .. mozna proto pristupuju k sedu a obecne ke GNU optimalizacim pomerne podezrivave a skepticky ..
c) tato uloha nema podle me co docineni s REs. to, ze to lze pomoci REs resit *take snad jeste neznamena, ze se tady budeme hadat a osocovat co kdo umi lepe a co je ciste .. to dle meho skromneho nazoru GNU-sed rozhodne neni.
cela tato diskuse zacala moji nevinnou poznamkou o brainfucku pomoci REs .. nemyslel jsem tim, ze vas brainfuck je spatne napsanej, pomalej nebo nedejboze *necistej. myslel jsem tim, ze v tomto pripade jste sice zvolil funkcni, nicmene brute-force metodu .. aneb jak by se to chovalo, kdyby to melo parsovat radky s nestandartni delkou
toto je primitivni operace ktera se sklada z jednoduche direktivy :: "kazde dva radky co jdou za sebou vem a umisti je *pred dvojku radku co byla predchozi .." .. jakekoliv dalsi laborovani a nebo manipulovani je *pointless ;)
nemyslim to nijak konfrontacne, ale pobavil jste me vasi neskryvanou znalosti GNU-sedu a zejmena receptem pro vsechny programatory, jak se stale udrzet v projektu .. obavam se, ze vase metoda mozna pomaha v jednodussich shellovych skriptech, nikoliv vsak v pripadech, kdy se brainfuck neskryva v necem tak mrzkem jako jednotlivy RE/algoritmus, ale v komplexnosti a provazani pouzitych metod :D
zdravim
sed -n 'h;n;p;g;p' | tac, myslím že je POSIX compliant.
Můžete si povšimnout, že tam není žádná RE, on sed je více než jen RE, je to hlavně o streamovém editování, ale nechci zacházet do hloubky, abyste to třeba zase nebral mylně jako nějaké poučování podobně, jako jste mylně interpretoval mou prostou úvahu o programátorech :D
Ja se omlouvam, ale co si mam predstavit (rikejte mi vojin Kefalin) pod takym pojmom "radky s nestandartni delkou"?:)
Troufl bych si rict, ze to je tim, ze umis dobre perl a neumis dobre sed:) Moje situace je presne obracena, Perlem nevladnu a na tvuj kod jsem se musel soustredit,... rekl bych, ze neni zadny X vs Y, je to vec zcela subjektivnich preferenci
sed rulez, jednoduché, čitelné, přímočaré, žádné velké programování ;)
Tiskni
Sdílej: