Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Zdravím,
poslední den jsem strávil googlením a porovnáváním všech možných informací o filesystémech. Stavím poštovní server (4x500GB RAID10) a zvažuji, který filesystém použít. Zatím jsem vždy jel na ext3, který přežil snad vše (resety natvrdo, výpadky proudu apod.).
Jelikož zde ale půjde o hodně malých souborů, začal jsem přemýšlet o tom použít něco jiného.
- ReiserFS by měl být asi nejvhodnější, ale jak je to s jeho podporou? Dočetl jsem se, že hlavního vývojáře zavřeli za vraždu :) Dá se tedy považovat za stabilní? Doporučili byste ho? Bude rozdíl opravdu tak kritický, aby se vyplatil přechod od relativně bezpečnějšího ext3 (testy se v tomhle docela rozcházejí).
Příp něco jiného? Zde na abc je i návod jak XFS "optimalizovat" pro řadu menších souborů.
Děkuji za názory.
tail
).
Pokud použiješ ext3 tak si dej pozor na počet inode (v podstatě počet souborů). Pro poštovní server bych určitě volil mkfs.ext3 -T news
(tj inoda = velikost bloku = 4kB).
neni to tak docela pravda, pokud pouzijete repository centosplus, tak muzete pouzit i resiserfs.
(sam jsem to na centosu delal)
Zkuste si vygooglit reiserfs centos
Podobne je to i s ostatnimi filesystemy jako napriklad XFS, ktery pouzivame pond centosem take.
yum update
).
Dobry den,
slysel jsem, ze reiserfs je pro tento ucel vhodny, nicmene zde vzestava otazka, kolik budete mit uzivatelu a jakou ocekavate zatez, pokud budete mit tisice uzivatelu, tak bych asi take volil raiser, ale pokud to bude 20 uzivatelu, tak bych zustal u ext3, ktere dobre znate. Sam mam do 20 uzivatelu na serverech, nechal jsem ext3 a nemam problem, na rychlost si nikdo nestezoval.
Tiskni
Sdílej: