Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
poslední den jsem strávil googlením a porovnáváním všech možných informací o filesystémech. Stavím poštovní server (4x500GB RAID10) a zvažuji, který filesystém použít. Zatím jsem vždy jel na ext3, který přežil snad vše (resety natvrdo, výpadky proudu apod.).
Jelikož zde ale půjde o hodně malých souborů, začal jsem přemýšlet o tom použít něco jiného.
- ReiserFS by měl být asi nejvhodnější, ale jak je to s jeho podporou? Dočetl jsem se, že hlavního vývojáře zavřeli za vraždu :) Dá se tedy považovat za stabilní? Doporučili byste ho? Bude rozdíl opravdu tak kritický, aby se vyplatil přechod od relativně bezpečnějšího ext3 (testy se v tomhle docela rozcházejí).
Příp něco jiného? Zde na abc je i návod jak XFS "optimalizovat" pro řadu menších souborů.
Děkuji za názory.
tail
).
Pokud použiješ ext3 tak si dej pozor na počet inode (v podstatě počet souborů). Pro poštovní server bych určitě volil mkfs.ext3 -T news
(tj inoda = velikost bloku = 4kB).
neni to tak docela pravda, pokud pouzijete repository centosplus, tak muzete pouzit i resiserfs.
(sam jsem to na centosu delal)
Zkuste si vygooglit reiserfs centos
Podobne je to i s ostatnimi filesystemy jako napriklad XFS, ktery pouzivame pond centosem take.
yum update
).
Dobry den,
slysel jsem, ze reiserfs je pro tento ucel vhodny, nicmene zde vzestava otazka, kolik budete mit uzivatelu a jakou ocekavate zatez, pokud budete mit tisice uzivatelu, tak bych asi take volil raiser, ale pokud to bude 20 uzivatelu, tak bych zustal u ext3, ktere dobre znate. Sam mam do 20 uzivatelu na serverech, nechal jsem ext3 a nemam problem, na rychlost si nikdo nestezoval.
Tiskni
Sdílej: