Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Dobrý den, hledám pro přítelkyni řešení pro nastavení rozložení klávesnice v X tak, aby:
Dostal jsem se až k následujícímu příkazu:
setxkbmap -layout cz,us -option grp_led:scroll,grp:alt_shift_toggle,compose:ralt
Který ale bohužel NEzvládá
psaní speciálních symbolů přes pravý alt. Zajímavé na tom je to, že pokud zkusím (všimněte si, že první je us layout):
setxkbmap -layout us,cz -option grp_led:scroll,grp:alt_shift_toggle,compose:ralt
Tak vše funguje jak má (konkrétně mi jde o onen compose-key). Vyzkoušeno na několika distribucích, všude se stejným výsledkem.
Dokonce i GUI nastavovátka KDE3 a KDE4 vyhodí velmi podobný příkaz a ani tam toto nefunguje.
Jedná se tedy o bug samotných X (nebo co toto obsluhuje), nebo mám jen špatnou syntaxi příkazu?
Popřípadě by mi stačilo, kdyby někdo poradil jak z konzole přehodit na druhou variantu klávesnice, aniž bych ztratil ostatní nastavení. Dal bych tento příkaz do scriptu ihned po setxkbmap a bylo by vystaráno. Přítelkyně je hrozně zhýčkaná, takže rady typu "tak ať si po každém spuštění ručně přehodí klávesnici, stejně může počítač jenom uspávat" si prosím nechte.
Za rady samozřejmě děkuji. Už jsem nad tím strávil víc jak půl dne, takže sám to nedám.
Předně compose má jiný význam, než myslíte. AltGr+V píše @ nikoliv přes funkci compose, ale přes třetí/čtvrtou skupinu, která se zapíná symbolem ISO_Level3_Shift, který je v rozložení cz navázaný na klávesu AltGr. Tedy se domnívám, že volbu compose:ralt vůbec nepotřebujete.
Funkce compose se aktivuje symbolem Multi_key, k němuž ze klávesa přiřazuje právě volbou compose. Celá funkcionalita compose pak je ta, že zmáčknete Multi_key-O-U a vyleze vám „ů“, protože to říká „umísti kroužek nad následující znak“.
Nicméně zpátky k vaší chybě závislosti na pořadí rozložení. Je to chyba mezi xorg-serverem a keyboard-config, který obsahuje definice rozložení. Od té doby, co vyšla nová verze Ubuntu, si na to tady lidi stěžují :( Zkuste se podívat do systému hlášení chyb vaší distribuce a vybrat si verzi těchto dvou balíků, které si spolu rozumí. Mně osobně funguje xkeyboard-config-1.5 s xorg-server-1.5.3 (na Gentoo). Rozumné bude hrát si jen s verzí xkeyboard-config.
Jinak koukám, že i v té mé verzi je nějaká chyba, protože po použití vašeho příkazu, se mi přes setxkbmap-1.0.4 nedaří odstranit přepínání skupin přes Alt_L-Shift a compose klávesu.
Když zavolám jen setxkbmap -layout us,cz -option grp:shift_toggle -print
, tak tam furt vidím group(alt_shift_toggle)+compose(menu). Teprve když tyhle dva kostlivce odmažu a přes xkbcomp mapa $DISPLAY
nahraju, tak z je X server zapomene, což i potvrzuje xmodmap -pk
. Přesto v následujícím setxkbmap -print
tam zase jsou.
Jestli chceš třeba pomocí pravé klávesy alt + v vložit @, tak k tomu je lv3:ralt_switch
. Nevím zda ti to bude fungovat zároveň s tím compose, tam už pravý alt máš. Další informace můžeš najít v manuálové stránce man 4 kbd
a souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
.
To je přesně co jsem potřeboval. Děkuji. Compose jak tak koukám nepotřebuji.
Mně to pomohlo při vložení příkazu pod uživatelem
setxkbmap -option grp:switch,eurosign:e,lv3:ralt_switch
Tiskni
Sdílej: