Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
mam server s CentOS 5 s jadrem 2.6.24, server se ctyrmi eth, dve na MB (stejny chipset, mac se lisi poslednim cislem) a jednu kartu v pci dvouportovou (stejny chipset, mac se lisi poslednim cislem). Na MB je karta s ovladacem bnx2 a v pci je e1000. Vse funguje. Po update kernelu na posledni verzi 2.6.30 (pripadne 2.6.30.4) vsak obe zarizeni e1000 prestaly fungovat. Pri najizdeni se sice nactou ovladace (moduly), nicmene pak pri aktivaci ifcfg skriptu se objevi chyba, ze device is not seems to present nebo tak nejak. Ani rucne s tim nic nejde udelat (modprobe, rmmod apod.). Staci rebootnout stare jadro a vse zase jede. Uz fakt nevim, co delam blbe
lspci
a lshal
?
lspci
17:00.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82571EB Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
17:00.1 Ethernet controller: Intel Corporation 82571EB Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
lshal
error: dbus_bus_get: org.freedesktop.DBus.Error.FileNotFound: Failed to connect to socket /var/run/dbus/system_bus_socket: No such file or directory
Mate spravne vygenerovane moduly pro nove jadro? Mel jsem take mnoho problemu s touto kartou, kdyz byl problem, tak jsem znovu vykompiloval ovladac, nahral modul do jadra a fungoval. Delal jsem to na debianu, ale stejny postup by mel fungovat na centosu.
E1000 mela nekdy problemy s ovladacemi ?
Ovladace jsou vzdy naprosto OK, vetsinou je problem v HW.
po dvou dnech marných pokusu a googlení to vidím, že je problém buď v ovladači (dualport) nebo v kombinaci s jiným HW nebo prostě v jádře nemám něco co by tam mělo být. Použil jsem konfigurák z verze 2.6.24.3 a zkompiloval 2.6.30 a posleze i 2.6.30.4 a e1000 se sice načte, ale nevidí HW, jakoby se bilo nějaké ACPI nebo já už nevím, nebo ta karta potřebuje od verze 2.6.30 jiný driver, ale žádný lepší jsem nenašel.
taky mi příjde trošku divné, že nové jádro najíždí 23 sec a staré 105 sec, jakoby mi tam snad něco chybělo, ale konfigurák je stejný, leda by zase změnili sekce jako už se to párkrát stalo ....
A čo ovládače zo stránky Intelu? Keď mi kedysi dávno e1000 z jadra nezafungoval, tak som použil ten od Intelu. Kým sa ovládače od Intelu prepracujú do vanilkového jadra, tak to chvíľu trvá.
nakonec jediná možnost, jenom upozorňuji (už to tu zaznělo) že nově to je e1000e .... což mě přivedlo na myšlenku, že by možná stačilo zaškrtnout i tento driver ve vanille :D :D :D ..... omlouvám se, to víte tam v Karviné .... :D
Tiskni
Sdílej: