Steve Jobs a superpočítač Cray-1 budou vyobrazeny na pamětních jednodolarových mincích vyražených v příštím roce v rámci série Americká inovace. Série má 57 mincí, tj. 57 inovací. Poslední 4 mince budou vyraženy v roce 2032.
Byl zveřejněn průběžně aktualizovaný program konference OpenAlt 2025 o otevřeném softwaru a datech, IT bezpečnosti, DIY a IoT. Konference proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Senát včera opětovně nepřijal návrh ústavního zákona, který měl do Listiny základních práv a svobod zakotvit právo občanů platit v hotovosti nebo být off-line. Návrh předložila skupina senátorů již v roce 2023. Senát dnes návrh neschválil, ale ani nezamítl. Pokud by ho přijal, dostala by ho k projednání Sněmovna a vyjádřila by se k němu vláda.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 13.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Společnost Eclypsium se na svém blogu rozepsala o bezpečnostním problému počítačů Framework. Jedná se o zranitelnost v UEFI umožňující útočníkům obejít Secure Boot.
Editor kódů Zed (Wikipedie) po macOS a Linuxu s verzí 0.208.4 už běží také ve Windows.
Apple dnes představil 14palcový MacBook Pro, iPad Pro a Apple Vision Pro s novým čipem M5.
Debian pro mobilní zařízení Mobian (Wikipedie) byl vydán ve verzi 13 Trixie. Nová stabilní verze je k dispozici pro PINE64 PinePhone, PinePhone Pro a PineTab, Purism Librem 5, Google Pixel 3a a 3a XL, OnePlus 6 a 6T a Xiaomi Pocophone F1.
Operátor O2 představil tarif Datamanie 1200 GB . Nový tarif přináší 1200 GB dat s neomezenou 5G rychlostí, a také možnost neomezeného volání do všech sítí za 15 Kč na den. Při roční variantě předplatného zákazníci získají po provedení jednorázové platby celou porci dat najednou a mohou je bezstarostně čerpat kdykoli během roku. Do 13. listopadu jej O2 nabízí za zvýhodněných 2 988 Kč. Při průměrné spotřebě tak 100 GB dat vychází na 249 Kč měsíčně.
Byly publikovány informace o útoku na zařízení s Androidem pojmenovaném Pixnapping Attack (CVE-2025-48561). Aplikace může číst citlivá data zobrazovaná jinou aplikací. V demonstračním videu aplikace čte 2FA kódy z Google Authenticatoru.
Prikoupil jsem do novy SATA radic, pripojil jsem disk a zustal jsem vyset na tom, ze Grub haze Error 17. Podle toho, co jsem koukal, tak disky jsou uplne stejne prizazene. Zkusil jsem se na chrootovat a opravit Grub, ale to same. Nevite nekdo, kde je problem? Diky
Bez pripojeneho disku, mam instalovany Grub na hd2 a disky mam takto:
hda: WDC WD3200AAJB-00J3A0, ATA DISK drive
hdb: _NEC DVD_RW ND-4571A, ATAPI CD/DVD-ROM drive
sd 2:0:0:0: [sda] Attached SCSI disk
sd 4:0:0:0: [sdc] Attached SCSI disk
sd 3:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk
sd 5:0:0:0: [sdd] Attached SCSI disk
sd 6:0:0:0: [sde] Attached SCSI disk
sd 7:0:0:0: [sdf] Attached SCSI disk
sd 2:0:0:0: Attached scsi generic sg0 type 0
sd 3:0:0:0: Attached scsi generic sg1 type 0
sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
sd 5:0:0:0: Attached scsi generic sg3 type 0
sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg4 type 0
sd 7:0:0:0: Attached scsi generic sg5 type 0
sd 8:0:0:0: Attached scsi generic sg6 type 0
V chrootu to mam:
hda: WDC WD3200AAJB-00J3A0, ATA DISK drive
hdb: _NEC DVD_RW ND-4571A, ATAPI CD/DVD-ROM drive
sd 2:0:0:0: [sda] Attached SCSI disk
sd 3:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk
sd 4:0:0:0: [sdc] Attached SCSI disk
sd 5:0:0:0: [sdd] Attached SCSI disk
sd 6:0:0:0: [sde] Attached SCSI disk
sd 7:0:0:0: [sdf] Attached SCSI disk
sd 8:0:0:0: [sdg] Attached SCSI disk
sd 2:0:0:0: Attached scsi generic sg0 type 0
sd 3:0:0:0: Attached scsi generic sg1 type 0
sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
sd 5:0:0:0: Attached scsi generic sg3 type 0
sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg4 type 0
sd 7:0:0:0: Attached scsi generic sg5 type 0
sd 8:0:0:0: Attached scsi generic sg6 type 0
To je nejake divne mam bootovaci sata disk a pripojim do systemu dalsi prazdny disk
a ten sata po nahozeni nena bootuje?
Vzdyt se novy disk gruba na druhem disku vubecnedotkne.. nechapem.
NN
No ja to prave ze take nechapu. Protoze se prida jako dalsi disk v podari (alespon pod chrootem) - takze je to sdg. Jeste me napada, ze pokud dam boot manager z BIOSu, tak se novy pripojeny disk na radici identifikuje jako SCSI. Nicmene kdyz manulane opravim Grub, tak mi napise: Successful installed on hd2. Jsem docela bezradny
Koukal jsem na to, ale poradi disku je uplne stejne jako pred pridanim dalsiho disku na novem radici. Kdyz ho pridam, je jako dalsi v poradi - na konci. Opravim grub, ale proste to nejde. Jakmile ho odpojim, uplne v poho mi to najede...
Tiskni
Sdílej: