Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dobrý den.
Nedávno jsem nainstaloval na desktop s grafikou Radeon HD 4830 Kubuntu 9.04 (64bit). Docela mě překvapilo že Kubuntu samo stáhlo proprietární ovladač a 3d akcelerace začala sama chodit. Ale když jsem zapnul v KDE efekty, tak sice běžely, ale KDE každou chvilku spadlo, případně se odmítalo spustil. Po updatu na 4.3 je situace podobná - kompozice se sice bez problému spustí, ale prostředí je neuvěřitelně pomalé (maximalizace 30s atd). Přitom glxinfo | grep direct rendering hlásí yes a glxgears dávají cca 10k FPS. Xorg jsem neupravoval, je v příloze.
ATI + Catalyst + Efekty (Compiz nebo KWin) = stará známá píseň o zpožďování vykreslování oken. V Ubuntu 8.10 aj. na to byl patch v Xorg, takže to jelo, ale patch, který vypíná packfilling, zase dělá jiné problémy. Myslím, že v žádné mainstreamové distribuci už není. Bohužel, je to chyba jak Xorg, tak ATI, tak KDE4, protože tam je výkon nejhorší. Já ten patch mám a budu kompilovat Xorg pro openSUSE 11.1, takže kdyby byl zájem, můžu hodit link na RPM.
RPM me je na dve veci, ale i tak dekuju. Sice Linux pouzivam vice jak 4 roky (klikac a BFU user) ale tento bug me cim dal vice presvedcuje, ze nema smysl abych lidem instaloval neco jinyho nez XP/Vista/7.
Tak s fglrx a efektama na plose jsem se hodne navztekal. Nakonec jsem pouzil open-source ovladace pro ATI. Sice pak byl linux nepouzitelny na hry a jine 3d narocne aplikace, ale zato plocha fungovala skvele. Ohledne fglrx je obcas potreba pohrat si s parametry xorg.conf. Mel jsem jinou kartu takze nemuzu rici presne co a jak kam napsat. Ale dival bych se po vecech typu EXA, XAA renderovani. Tusim ze s fglrx je take problem pri pousteni videa na celou obrazovku. K tomu dopomohl take nejaky parametr ohledne vykreslovani 2d textur. Take doporucuji zkontrolovat, zda bezi X11 prostredi s podporou Direct rendering. Napriklad prikazem glxinfo | grep render
Tiskni
Sdílej: