Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobrý den,
bydlíme s přáteli na privátu, každý máme svůj notebook a data, která se na něj nevejdou, máme každý na svém externím pevném disku. Problém je, že každému z nás pomalu dochází kapacita, přičemž mnoho dat máme duplicitiních. Napadla mě dvě řešení tohoto problému:
1) koupit repasovaný server + do něj připojit USB disky a na těch mít nahraná data
2) koupit repasovaný server s pořádným HDD
Po prvním zkoumání se zdá, že první možnost vychází mnohem levněji. Protože jsem ale ve stavbě "sítě" nováček, chci vás požádat o nějaká doporučení, tipy na nástroje a návody, jak takovou síť zprovoznit. Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží Debian
Staci koupit lowendove pc, s trochu lepsi deskou, ktere ma treba 6-8 sata portu, pak koupit velke disky, zapojit je do toho raidu. Kazdopadne Te investice vyjde levneji nez kupovat hotove reseni (nas) apod. pocitam tak kolem 10 ze by jsi se mohl vejit. Zalezi co koupis za disky.
Vykaslal bych se na koupi repasovaneho serveru. I ty towery, o kterejch predpokladam mluvis (doufam, ze neplanujes poridit domu rackmount;) ) maj pomerne slusny chlazeni delany na jiny situace nez domaci server... proto bych se primlouval za domarobiko. Vyjde te to levnejc, bude to tissi, a nebudes mit problem pri nahrade jednotlivejch komponent az budou odchazet.
Zaroven doporucuju popremejslet nad tim, ze ted je sice hlavni pointou mit sdilene data, ale dost brzo se to rozroste o dalsi veci. At uz jde o domaci SVNku, nebo o herni server, nebo o flek kam tahat wazalohy... Nerikam, ze mas ted stravit hodinu planovanim co tam tak asi bude, pac tak ci onak tyhle domaci servery koncej jako silena organicka haluz;), ale nerozhodoval bych se pouze na zaklade "budu tam _jen_ _sdilet_ _data_". Jinak osobne bych poridil slusny disky, krom tech beznych duvodu taky proto, ze by mi ten externi disk docela chybel...
Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží DebianA je to nutné?
co jeste jedna moznost? koupit nejakou malou krabicku, ke ktery muzes pripojit ty USB disky? ... to by mohlo vyjit taky docela dobre, spotrebu to bude mit malou a na to co ty potrebujes to staci
Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží Debian
cim te debian presvedcil?Prostě nemám důvod k experimentům s jinou distribucí.Koukám, že jsi mi odpověděl v reakci na jiný příspěvek. To není jen jiná distribuce, to je jiný operační systém. A distribuce upravená přesně k tomu, co potřebuješ. Celé ti to zabere jen pár megabajtů, po startu se natáhne do RAM a běží. A má to nachystané i webové rozhraní...
Tiskni
Sdílej: