Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Dobrý den,
bydlíme s přáteli na privátu, každý máme svůj notebook a data, která se na něj nevejdou, máme každý na svém externím pevném disku. Problém je, že každému z nás pomalu dochází kapacita, přičemž mnoho dat máme duplicitiních. Napadla mě dvě řešení tohoto problému:
1) koupit repasovaný server + do něj připojit USB disky a na těch mít nahraná data
2) koupit repasovaný server s pořádným HDD
Po prvním zkoumání se zdá, že první možnost vychází mnohem levněji. Protože jsem ale ve stavbě "sítě" nováček, chci vás požádat o nějaká doporučení, tipy na nástroje a návody, jak takovou síť zprovoznit. Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží Debian
Staci koupit lowendove pc, s trochu lepsi deskou, ktere ma treba 6-8 sata portu, pak koupit velke disky, zapojit je do toho raidu. Kazdopadne Te investice vyjde levneji nez kupovat hotove reseni (nas) apod. pocitam tak kolem 10 ze by jsi se mohl vejit. Zalezi co koupis za disky.
Vykaslal bych se na koupi repasovaneho serveru. I ty towery, o kterejch predpokladam mluvis (doufam, ze neplanujes poridit domu rackmount;) ) maj pomerne slusny chlazeni delany na jiny situace nez domaci server... proto bych se primlouval za domarobiko. Vyjde te to levnejc, bude to tissi, a nebudes mit problem pri nahrade jednotlivejch komponent az budou odchazet.
Zaroven doporucuju popremejslet nad tim, ze ted je sice hlavni pointou mit sdilene data, ale dost brzo se to rozroste o dalsi veci. At uz jde o domaci SVNku, nebo o herni server, nebo o flek kam tahat wazalohy... Nerikam, ze mas ted stravit hodinu planovanim co tam tak asi bude, pac tak ci onak tyhle domaci servery koncej jako silena organicka haluz;), ale nerozhodoval bych se pouze na zaklade "budu tam _jen_ _sdilet_ _data_". Jinak osobne bych poridil slusny disky, krom tech beznych duvodu taky proto, ze by mi ten externi disk docela chybel...
Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží DebianA je to nutné?
co jeste jedna moznost? koupit nejakou malou krabicku, ke ktery muzes pripojit ty USB disky? ... to by mohlo vyjit taky docela dobre, spotrebu to bude mit malou a na to co ty potrebujes to staci
Jediné, o čem jsem zatím rozhodl, je že na serveru poběží Debian
cim te debian presvedcil?Prostě nemám důvod k experimentům s jinou distribucí.Koukám, že jsi mi odpověděl v reakci na jiný příspěvek. To není jen jiná distribuce, to je jiný operační systém. A distribuce upravená přesně k tomu, co potřebuješ. Celé ti to zabere jen pár megabajtů, po startu se natáhne do RAM a běží. A má to nachystané i webové rozhraní...
Tiskni
Sdílej: