Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »mount -t gfs2 /dev/mapper/mpath1 /storage/ -o locktable=home:gfs,lockproto=lock_dlm -vv mount: žádný LABEL=, žádný UUID=, chystám se připojit /dev/mapper/mpath1 podle cesty /sbin/mount.gfs: mount /dev/mapper/mpath1 /storage /sbin/mount.gfs: parse_opts: opts = "rw,locktable=home:gfs,lockproto=lock_dlm" /sbin/mount.gfs: clear flag 1 for "rw", flags = 0 /sbin/mount.gfs: add extra locktable=home:gfs /sbin/mount.gfs: add extra lockproto=lock_dlm /sbin/mount.gfs: parse_opts: flags = 0 /sbin/mount.gfs: parse_opts: extra = "locktable=home:gfs,lockproto=lock_dlm" /sbin/mount.gfs: parse_opts: hostdata = "" /sbin/mount.gfs: parse_opts: lockproto = "lock_dlm" /sbin/mount.gfs: parse_opts: locktable = "home:gfs" /sbin/mount.gfs: gfs_controld join connect error: Connection refused /sbin/mount.gfs: error mounting lockproto lock_dlmPodle všeho nejede gfs_controld a taky ani nahraný v paměti není
ps -ef|grep gfs root 3080 2 0 12:56 ? 00:00:05 [gfs2_scand] root 5079 4305 0 13:46 pts/1 00:00:00 grep gfsgfs_controld -D vyhodí:
1249731545 logging mode 3 syslog f 160 p 6 logfile p 6 /var/log/cluster/gfs_controld.log 1249731545 gfs_controld 3.0.0.alpha3 1249731547 cman_admin_init error 2dlm_controld -D :
1249731797 logging mode 3 syslog f 160 p 6 logfile p 6 /var/log/cluster/dlm_controld.log 1249731797 dlm_controld 3.0.0.alpha3 1249731799 cman_admin_init error 2 1249731799 /sys/kernel/config/dlm/cluster/comms: opendir failed: 2 1249731799 /sys/kernel/config/dlm/cluster/spaces: opendir failed: 2/etc/init.d/cman restart zase:
Stopping cluster: Stopping fencing... done Stopping cman... done Stopping cmannotifyd... done Stopping ccsd... done Unmounting configfs... done [ OK ] Starting cluster: Loading modules... done Mounting configfs... done Setting network parameters... done Starting cman... failed corosync died: Could not read cluster configuration [FAILED]Už si s tím nevím rady co a jak nakofigurovat. Pokud to pole připojím jako "nolock" tak to jede ale každej NOD vidí jen svá data a druhej je nevidí. Mohl by mi prosím někdo pomoci? Třeba navrhnout nějaký jiný distribuovaný FS který se kterým má zkušenosti a šel by použít.
A jak mas nakonfigurovany cluster? Podle tech hlasek to vypada, ze nijak. Nevim jak v Ubuntu, ale RedHat ma na konfiguraci klikaci nastroje (Conga nebo nejaky ten system-config-cluster nebo tak nejak, presne si to nepamatuju). Zkus dohledat a pouzit.
Tiskni
Sdílej: