abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: nefunguje video(obraz) v ubuntu 9.04

    9.8.2009 00:55 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    nefunguje video(obraz) v ubuntu 9.04
    Přečteno: 1204×
    zdravim,
    prave jsem nainstaloval nove ubuntu, po instalaci jsem pridal balik kubuntu-desktop.
    Problem: pri prehravani videa(avi a wmv, jine tu nemam) nefunguje obraz, pouze cerna obrazovka. Zvuk u videa vypada v poradku.
    HW: Lenovo N100, GK intel, externi LCD acer 17", na displeji notebooku stejny problem.
    Prehravac: zkousel jsem nekolik, xine po startu hned spadne(nevim proc), v kaffeine, totemu a nejakem Dragon playeru jde jenom zvuk.

    Bylo me drive receno ze je potreba provest downgrade ovladace grafiky na starsi verzi, jinak ze se system neda skoro pouzivat(souhlasi), muze to zpusobovat i muj problem s videem nebo to s tim nesouvisi? Mate prip nekdo spolehlivy navod jak downgrade provest?

    Diky.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.

    Odpovědi

    Jendа avatar 9.8.2009 01:07 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nefunguje video(obraz) v ubuntu 9.04
    Vypadá to na problém s video outputem.
    • Zkus vypnout 3D desktop.
    • Najdi v přehrávači v nastavení volbu "výstup videa" a přepni ji na x11, gl, gl2, xv nebo tak... Jedno z toho určitě bude fungovat. Případně zkus nainstalovat mplayer, spusť mplayer -vo x11 video.avi (případně xv, gl...) a pošli výpis.
    9.8.2009 01:31 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nefunguje video(obraz) v ubuntu 9.04
    diky za odpoved, nainstaloval jsem mplayer, zde je vystup:
    
    $ mplayer -vo x11 HIMYM1_01.avi 
    MPlayer 1.0rc2-4.3.3 (C) 2000-2007 MPlayer Team
    CPU: Intel(R) Core(TM) Duo CPU      T2450  @ 2.00GHz (Family: 6, Model: 14, Stepping: 12)
    CPUflags:  MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1
    Compiled with runtime CPU detection.
    mplayer: could not connect to socket
    mplayer: No such file or directory
    Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control.
    
    Playing HIMYM1_01.avi.
    AVI file format detected.
    [aviheader] Video stream found, -vid 0
    [aviheader] Audio stream found, -aid 1
    VIDEO:  [XVID]  576x432  12bpp  23.976 fps  958.1 kbps (117.0 kbyte/s)
    Clip info:
     Software: VirtualDubMod 1.5.10.2 (build 2540/release)
    SUB: Detected subtitle file format: subviewer
    SUB: Read 464 subtitles.
    SUB: Added subtitle file (1): ./HIMYM1_01.srt
    xscreensaver_disable: Could not find XScreenSaver window.
    ==========================================================================
    Opening video decoder: [ffmpeg] FFmpeg's libavcodec codec family
    Selected video codec: [ffodivx] vfm: ffmpeg (FFmpeg MPEG-4)
    ==========================================================================
    ==========================================================================
    Forced audio codec: mad
    Opening audio decoder: [libmad] libmad mpeg audio decoder
    AUDIO: 48000 Hz, 2 ch, s16le, 128.0 kbit/8.33% (ratio: 16000->192000)
    Selected audio codec: [mad] afm: libmad (libMAD MPEG layer 1-2-3)
    ==========================================================================
    AO: [pulse] 48000Hz 2ch s16le (2 bytes per sample)
    Starting playback...
    VDec: vo config request - 576 x 432 (preferred colorspace: Planar YV12)
    VDec: using Planar YV12 as output csp (no 0)
    Movie-Aspect is 1.33:1 - prescaling to correct movie aspect.
    VO: [x11] 576x432 => 576x432 Planar YV12 
    [swscaler @ 0x896d350]SwScaler: using unscaled yuv420p -> rgb32 special converter
    A:   0.7 V:   0.2 A-V:  0.571 ct:  0.013   5/  5 ??% ??% ??,?% 0 0 
    Exiting... (Quit)
    

    Nevidim v tom zadnou chybu ale obraz stalo nejde, navic prestal jit i zvuk(to s tim nesouvisi, asi se to nema rado s amarokem)
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    9.8.2009 13:58 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nefunguje video(obraz) v ubuntu 9.04
    po pridani uzivatele do skupiny Video zacal konecne obraz fungovat, ovsem pouze v Dragon playeru ktery zase nezobrazuje titulky(pry to vubec neumi? :-D). Kaffeine a xine padaji hned po startu, SMplayer spadne cca po 5sec prehravani. Toto opravdu neni pouzitelny system, jdu nainstalovat 8.04. Presto dekuji vsem zucastnenym za rady, aspon neco se me podarilo vyresit.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    9.8.2009 01:27 jirkamailto | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nefunguje video(obraz) v ubuntu 9.04

     Kde Vam nefunguje to video? na displayi notebooku nebo na externim LCD? Pokud na externim LCD, tak jsem se se stejnou veci setkal, nevim, jestli je to nejake omezeni te grafiky, nebo ovladace, ale reseni je prepnout cely obraz na externi LCD, tzn vypnout display notebooku a zapnout externi display. Takhle jsem to jednou resil a fungovalo to. Nevim kde je ale problem, jestli je to opravdu omezeni grafiky nebo jen ovladacem.

    9.8.2009 01:43 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nefunguje video(obraz) v ubuntu 9.04
    update - sudo mplayer -vo x11 HIMYM1_01.avi, video funguje ok i s obrazem.

    takze problem je asi s opravnenima. chmod 777 soubor.avi a nasledne spusteni bez sudo - problem pretrvava.
    sudo kaffeine soubor.avi nefunguje vubec(mozna to tak vubec nejde spoustet?).

    Prehravac asi nema pristup k necemu, nebo uzivatel chybi v nejake skupine?
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    9.8.2009 08:50 Atrament | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nefunguje video(obraz) v ubuntu 9.04
    je možné že uživatel pod kterým to spouštíš není ve skupině video. Zkontroluj příkazem group, případně ho do té skupiny šoupni jako root příkazem usermod -a -G video jmeno_uživatele

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.