Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vcera som prvi krat nainstaloval na desktop ubuntu 9.04 (moj PC, P4 1.8GHz, Ramm 384MB, SS2 rev 2.3, motor SG2100).
Instalacia kaffeine cez synaptic, prebehla v poho, ale pri spustany kaffeine to hlasilo, nieco ohladom win32codecs a libdvdcss (pokial som to neskomolil, skusal som to cez synaptic hladat, ale nenasiel som to) ale ze kaffeine by aj tak mal pracovat .....
Po nejakom zakladnom nastaveni som nascanoval Astru 28.5E, vsetko funguje normalne. Kedze o motor som sa zatial nezaujmal, tak ako tutko som nabootoval win, tam som motor pretocil na Astru 19.2E a sup znova do ubuntu a nascanoval som aj Astru 19.2E.
Pustil som sa do nastavovania motora, vzhladom k tomu, ze som si o tom nic neprecital, tak som hned isiel do menu DVB -- configure DVB (motor som mal fyzicky na pozicii 0 stupnov co je u mna Astra 19.2E), vybral som z ponuky USALS ROTOR a Set Rotor Cordinates som zvolil podla mapy.cz moju vychodnu dlzku a severnu sirku (dajme tomu, ze byvam v Prahe vysehrad Latitude 50.3 a longitude 14.25), dal som OK a hned som chcel skusit ci to nataca. Tak nataca to, ale nevedno kam. Z kanalu na Astre 19.2E som prepol na kanal na Astra 28.5E, hlaska informaovala, ze motor nataca (moving rotor from unknown position) ale natocilo to cca na 10 stupnov, bol som fyzicky pozriet na motore.
Takze niekde je chyba, nieco zle nastavene, ale neviem kde a co.
Vedel by mi niekto s tymto poradit ?
Mam ohladom SS2 kaffeine (triedenie kanalov), emulacie, pripajania sa newcs ... viac otazok, ale to je uz na inu diskusiu
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: