Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Zhruba před půl rokem jsem utekl od win xp k debian lenny, takže se ne zcela orientuji v problematice.Koupil jsem si HTC Diamond (windows mobile 6.1) a chtěl bych jej připojit k systému. Na netu jsem našel hodně návodů jak to rozjet přes program synce, leč bohužel. Takže souhrn toho co se mi povedlo ... nainstaloval jsem kompletně synce z ofiko stranek projektu. Odccm mi hlásí , že kde nic tu nic (cesta nenalezena) , z vypisu ktery jsem si nechal vyjet je patrné , že HTC je detekováno. synce-pls opět kde nic tu nic.
Docela by se mi hodilo kdyby mi mohl někdo krok za krokem pospat jak to celé zprovonit. Nejlépe návod pro úplnou (t)lamu. Pokud bude třeba hodit nějaký výpis , tak ho sem vložím. Díky moc
Stacilo 5 vterin hledat..
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/234430
NN
Zhodou okolností jsem to zkoušel podel návodu který je tam uveden v následující reakci k problému,ale nepovedlo se .
Bohužel nesedím u svého pc , ale z vrchního odakzu kde jsem čerpal , má dojem , že je tam jen pro 32 bitovou architekturu. Není to problém? Mám 64 bit.
Tiskni
Sdílej: