Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jak v KDE nebo gnome nastavím velikost ikon v systray? Ve výchozím nastavení jsou strašně obrovské, potřeboval bych je zmenšit na 16x16. Při aktuální velikosti to vypadá, jako když vytejkaj z panelu.
Mně se teda nenastavujou, když panel zmenším/zvětším, jsou poŕád stejně veliké, ale to by stejně nebylo řešení. Panel mám nastaven na velikost, jaká mi vyhovuje (22px), ale ty ikony jsou prostě velký až na okraj panelu. Např. v bmpanelu verze 2 je možnost nastavit 16x16 ikony pro systray, ale to je vývojová verze a je to celý zabugovaný, neladí to s prostředím a nemá to menu.
Pro malé velikosti je třeba je udělat extra bitmapově.
Ano, pro opravdu mrňavé, kde záleží na každém pixelu, ano. Ale je otázka, jestli i takto mrňavé ikony musí být tak podrobné, protože hra najdi deset rozdílných pixelů při výběru té správné ikony by mě nebavila. Osobně dávám přednost jednoduchým ikonám (pokud vůbec nějakým).
není třeba měnit ikony, ale nastavit systray aby přidělovala 16x16 fleka pro ikony
Až uvidíte velkou bitmapovou ikonu zmenšenou na 16 čtverečních pixelů, tak se chytnete za hlavu úplně stejně jako při vektorové vykreslené do stejně malé plochy.
Ano, pro opravdu mrňavé, kde záleží na každém pixelu, ano. Ale je otázka, jestli i takto mrňavé ikony musí být tak podrobné, protože hra najdi deset rozdílných pixelů při výběru té správné ikony by mě nebavila. Osobně dávám přednost jednoduchým ikonám (pokud vůbec nějakým).Ale ano, já taky radši jednodušší, ale i tam záleží na pixelech, aby to bylo ostré. Ta mazanice u svg ikon zmenšených na 16x16 je hnus.
Až uvidíte velkou bitmapovou ikonu zmenšenou na 16 čtverečních pixelů, tak se chytnete za hlavu úplně stejně jako při vektorové vykreslené do stejně malé plochy.To já nepopírám, ale to už si má pořešit dle standardu aplikace - vezme požadovanou ikonu a vyrenderuje, když ji nemá (ale 16x16 je docela často používaná velikost, tak by ji mít mohla), tak ji hold zvětší/zmenší.
Tiskni
Sdílej: