Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
potřebuji provést vždy po startu OS Debianu přetaktování GK pomocí následujícího příkazu:
nvidia-settings -a GPUOverclockingState=1 -a GPU2DClockFreqs=114,100 -a GPU3DClockFreqs=114,100 > /dev/null
Pokud zadám přikaz do konsole funguje v pohodě.
1. Zkoušel jsem příkaz zadat do /etc/rc.local (+ jsem zkoušel s příkazem nohup) ...nefunguje
2. vytvořil jsem si skript a dal jsem ho do /etc/init.d, pak jsem dal update-rc.d skript defaults
Jak se provádí nejjednodušeji, aby se mi tento příkaz (nebo jakýkoliv jiný) provedl po každém startu OS Debian?
Na internetu je hodně návodů ohledně spouštění skriptů po startu OS, ale mě se za celý den to nepovedlo rozchodit, proto se obracím na vás odborníky a doufám, že mě neukamenujete.
Děkuji za nápady.
rc.local - jen pozor na nastaveni prostredi
Příkaz dejte do rc.local a použijte exec ke spuštění.
exec nvidia-settings -a GPUOverclockingState=1 -a GPU2DClockFreqs=114,100 -a GPU3DClockFreqs=114,100 > /dev/null
No asi to nebude příčina toho proč se vám to nespouští. Zkontrolujte také, že rc.local má nastavená práva pro spuštění a na začátku souboru je uvedeno, že se jedná o shellovský skript. Místo nvidia-settings udejte absolutní cestu k programu, např. /usr/bin/nvidia-settings.
na začátku souboru mám #!/bin/sh -e a opravění je is executable
nalezl jsem ale chybu, která říká, že neexistuje nvidia kontroler, takže pravděpodobně je chyba v tom, že rc.local se spouští dříve než se vytvoří ovladač NVIDIA ..
jak lze tuto situaci vyřešit?
lze nastavit spouštění až po naběhnutí systému KDE?
raději bych to nechal, jak to je a spustil ten program až po naběhnutí KDE ...
jde to nějak udělat?
Tiskni
Sdílej: